Zmrazené krevní vzorky lze použít k vývoji buněk podobných kmenovým - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Zmrazené krevní vzorky lze použít k vývoji buněk podobných kmenovým

Ikona

2. července 2010, 08.39 | MASSACHUSETTS | Zmrazené vzorky krve lze podle amerických vědců použít k výrobě buněk, které jsou velice podobné kmenovým, čímž by se jejich získávání zjednodušilo. Informovala o tom agentura Reuters. Kmenové buňky embryí jsou zvláštní tím, že mají schopnost se za vhodných podmínek vyvinout v kterýkoli ze dvouset třiceti typů buněk dospělého lidského těla. Jejich získávání je ale obtížné, ve většině států nelegální kvůli etice - odebírají se ze čtyři až pět dní starých lidských embryí.

 

Vědci je proto nahrazují například buňkami ze zárodků telat. Hrozí při tom však přenos virové infekce, takže to také není právě nejvhodnější metoda.

Jinou, již delší dobu známou metodou, je použití tak zvaných iPS buněk (z anglického induced pluripotent stem cells). Tyto buňky jsou rovněž „všehoschopné“ (pluripotentní) a v těle nám kolují i v dospělosti, například v kostní dřeni nebo v tukové tkáni. Fungují jako jakási pojistka pro situace, kdy je třeba vyměnit uhynulé a opotřebované buňky.

Tyto buňky lze odebírat i z kůže a dalších tkání a dále množit, podle vědců je to ale vůbec nejjednodušší se zmrazenými vzorky krve. „Krev je nejjednodušší, nejdostupnější zdroj buněk, protože si každý raději nechá odebrat 20 mililitrů krve, než aby podstoupil biopsii kůže a poskytl tak buňky,“ říká Judith Staerková z Whiteheadova ústavu pro biomedicínský výzkum v americkém Massachusetts.

Podle Rudolfa Jaenische, který tento výzkum řídil, bude možnost využití iPS buněk z krve velkou příležitostí pro vědce, kteří zkoumají vznik chorob.

„Existují obrovské zásoby – krevní banky se vzorky od pacientů, které mohou obsahovat jediné živé buňky lidí, kteří již nežijí, nebo z raných stádií jejich onemocnění,“ říká Jaenisch. „Při použití této metody můžeme tyto buňky vzkřísit v podobě iPS buněk. Pokud měl pacient například neurodegenerativní chorobu, tyto buňky lze využít ke zkoumání jeho nemoci.“

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví