Vzhled pohádkového Shreka může znamenat nadbytek růstového hormonu - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Vzhled pohádkového Shreka může znamenat nadbytek růstového hormonu

Ikona

8. května 2010, 21.24 | PRAHA | Vzácné onemocnění, takzvaná akromegalie, vzniká nadbytkem tvorby růstového hormonu v dospělosti a způsobuje velké ruce a nohy, výrazné otoky víček, protáhle tváře a vzhled dětského hrdiny Shreka. V České republice trpí tímto onemocněním 700 až 800 lidí, uvedl lékař Michal Kršek. "Pokud pacient ví, že už mu není prstýnek, musí si kupovat o dvě čísla větší boty, pak je to celkem jasné. Docela cenné je, když si pacienti trpící touto nemocí vezmou fotky, jak vypadali před deseti lety a jak vypadají nyní.

 

Je to dynamický proces. První rok onemocnění to nepoznají ani doktoři," vysvětlil Kršek, který působí na klinice endokrinologie a metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Ten dále také doplnil, že zvláštním fenoménem tohoto vzácného onemocnění jsou časté bolesti hlavy.

Zvětšený nos, uši, dolní čelist, jazyk a prsty, zvětšené paty nebo bolesti hlavy nejsou jedinými příznaky. Mezi další patří také metabolické poruchy. "To, co pacienty ohrožuje na životě, pokud se je nepodaří včas vyléčit, je postižení srdce. Dochází tam k produkci vaziva, které omezuje jeho pohyb," doplnil Kršek. Častý je u pacientů, kteří jsou nepřehlédnutelní svým vzhledem, vysoký krevní tlak, který také přispívá k zátěži srdce, dále jsou to bolesti zad a kloubů, poruchy menstruačního cyklu u žen, snížení libida a potence u mužů. Zvětšuje se ale i většina vnitřních orgánů. Nadbytek růstového hormonu vede také k zadržování vody v organismu, které způsobuje otoky.

Akromegalie postihuje podle slov lékaře stejně jak ženy, tak muže. Průměrný věk pacientů v době stanovení diagnózy je přibližně 40 až 50 let. "Nově zjištěných případů za jeden rok je přibližně tři až šest na jeden milion obyvatel," řekl Kršek s tím, že lékaři odhadují správné odhalení této nemoci přibližně u poloviny pacientů, ke stanovení správné diagnózy však dochází často až po několika letech nemoci. "V současnosti tato doba činí pravděpodobně méně než pět let," doplnil lékař.

Vzácné onemocnění lékaři stanovují na základě klinických a laboratorních vyšetření a potvrzují na základě vzorků krve. Ve většině případů je zdrojem nadbytku růstového hormonu nezhoubný nádor podvěsku mozkového, léčba proto spočívá v odstranění novotvaru. "V případě, že operace není úspěšná, zbytek můžeme ozářit takzvaným Leksellovým gama nožem," vysvětlil odborník. Další možností léčby jsou různé typy léků.

Centra, kde akromegalici najdou péči, jsou kromě Prahy také v Olomouci, Hradci Králové, Brně, Ostravě či Plzni.

Nejznámějším akromegalikem byl ruský klavírista, dirigent a hudební skladatel Sergej Rachmaninov. Mezi známé osobnosti trpící tímto onemocněním patřil také profesionální zápasník Maurice Tillet (1903 - 1955), kterým se nechali inspirovat tvůrci animovaného filmu a vznikla tak postava dětského hrdiny Shreka.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví