1,5 milionu Čechů neumí odolat alkoholu - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

1,5 milionu Čechů neumí odolat alkoholu

Ikona

6. dubna 2010, 09.56 | ČESKÁ REPUBLIKA | Pětina lidí v Česku svým pitím riskuje závislost. Každý dvacátý už bez alkoholu nemůže žít. Ukázal to celorepublikový průzkum, první svého druhu. Alkoholiků je v Česku čtyřikrát více, než se myslelo. Informace přineslo úterní vydání Mladé fronty Dnes. Podle velkého celonárodního průzkumu je v Česku na alkoholu závislých zhruba 550 tisíc lidí. Drtivá většina z nich se neléčí. Do nejrizikovější kategorie spadá 7,2 procenta lidí.

 

Jde o ty, kteří mají podle zavedených diagnostických metod rozvinutou závislost na alkoholu, a tedy by se měli léčit," uvedl Ladislav Csémy, šéf pražského psychiatrického centra, které bylo hlavním garantem průzkumu.

Výsledek odborníky zaskočil. Sedm procent je skutečně hodně, například v Německu podobný průzkum odhalil jen čtyři procenta závislých. Kolik může být v Česku alkoholiků, se dosud přesně nevědělo. Poslední údaje mluvili o 140 tisících, což představuje asi dvě procenta dospělé populace. Podle uznávaného psychiatra Karla Nešpora však šlo o hrubý odhad. To potvrzuje i nový průzkum, podle něhož je závislých až čtyřikrát více.

"Takto velký a do hloubky provedený průzkum se u nás dosud nikdy neprováděl. Poprvé máme k dispozici data, která vypovídají o tom, jak závažným problémem u nás nadužívání alkoholu je," říká Csémy.

Kromě zjištění, že v Česku možná žije tolik alkoholiků, kolik obyvatel má Plzeňský kraj, přinesl výzkum i další překvapení. Pokud se započítají i lidé, kteří sice nejsou závislí, ale pijí rizikově, problém s alkoholem má pětina dospělých Čechů. U mužů je to dokonce třetina. "Samozřejmě se musí počítat s nějakou statistickou odchylkou a diagnóza se nedá stanovit jen podle dotazníku. Na druhou stranu lidé mají tendence odpovídat tak, že je to pro ně příznivější. Většina těch, kteří mají skutečný problém, se do průzkumů odmítá zapojit. Takže to mohlo dopadnout ještě hůř," říká Csémy.

Průzkum především odhalil fakt, že existují desítky tisíc lidí, kteří nemají pití pod kontrolou, ale nejsou ochotni vyhledat pomoc odborníků. "Těch důvodů, proč si lidé nechtějí přiznat svou závislost, je mnoho. Většinou to spíše pozná jejich okolí než oni sami," říká psychiatr Karel Nešpor.

Potencionálních pacientů přitom bude v Česku zřejmě přibývat. Před třemi roky proběhla studie mezi šestnáctiletými studenty. Ukázalo se, že 93 procent z nich mělo zkušenost s alkoholem a 2O procent uvedlo, že pije pravidelně nadměrné dávky. V mezinárodním srovnání dopadli hůř už jen Dánové.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví