Žebříček nemocnic vede Brno - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Žebříček nemocnic vede Brno

Ikona

25. února 2010, 10.16 | ČESKÁ REPUBLIKA | Chcete marodit v nemocnici, kde kolem vás budou běhat usměvavé sestry, natřásat vám polštáře a třeba vás držet za ruku, když vám bude hodně zle? Pak se nechte převézt do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, v Ostravě či v Plzni, píše o unikátním výzkumu mezi pacienty ve čtvrtečním vydání MF DNES. Lékaři jsou zase nejochotnější v Motole či v Praze na Homolce.

 

A celková kvalita péče? V té suverénně vede brněnský Masarykův onkologický ústav. Vyplývá to z výzkumu Kvalita očima pacientů, který si už potřetí zadalo ministerstvo zdravotnictví ve všech svých zdravotnických zařízeních. MF DNES má výsledky exkluzivně k dispozici.

Průzkum je svým rozsahem zcela výjimečný. Na podrobné otázky týkající se chování personálu, léčby či třeba spokojenosti se stravou nebo čistotou záchodů v nemocnicích odpovídalo celkem 22 tisíc pacientů v patnácti zařízeních. Jedenáct z nich jsou fakultní nemocnice, kde by se měla poskytovat špičková péče a do kterých záchranka vozí ty nejvážnější případy z celého kraje. "Chování personálu se celkově oproti loňsku zlepšilo, u zdravotních sester je navíc posun výraznější než u lékařů," tlumočil deníku hlavní závěr autor projektu Tomáš Raiter. Výzkum dělal s agenturou STEM.

Ani výrazným meziročním posunem se však čeští lékaři a sestry nevyrovnali svým kolegům v zahraničí. "Například ve srovnání s Velkou Británií se čeští lékaři stále ještě příliš neumějí pacientům představit a podat jim ruku. Řada lidí pak ani neví, kdo byl jejich ošetřující lékař. Nebo se lékaři o pacientovi baví s jiným lékařem či se sestrou, jako kdyby tam dotyčný nebyl," popsal Raiter.

Podle průzkumu lidem také vadí, že si personál mezi sebou neumí předat informace. "Člověk, který se nemohl najíst, to musel vysvětlovat čtyřikrát, pokaždé znovu," posteskl si v dotazníku jeden z pacientů. "Ve srovnání se zahraničím u nás pacienti lépe hodnotí způsob, jak jsou propouštěni z nemocnice. Jsou velmi spokojeni s tím, jaké dostanou informace o své chorobě, kam jít a jak se dál léčit," dodává podle MF DNES Raiter.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví