Vědci přišli na lék proti koktání - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Vědci přišli na lék proti koktání

Ikona

13. února 2010, 09.17 | OLOMOUC | Odborníci z Olomouce určili příčinu zadrhávání. Léčit se dá inhalací, píše v sobotním vydání deník MF DNES. V neustálém napětí z toho, zda dokážou na ulici pozdravit, zvednout telefon či oslovit neznámého člověka, žije zhruba šedesát milionů lidí na světě. Důvod? Koktavost. S jejich trápením je nyní zřejmě konec. Odborníci z Lékařské fakulty univerzity Palackého v Olomouci přišli na to, jak nepříjemnou vadu odstranit, uvádí list.

 

Koktavost nezpůsobuje nervová porucha, jak se mnozí lidé domnívali. Vědci přišli na to, že zadrhávání řeči způsobuje překážka v plicích. Odstranit ji lze podle odborníků uvolněním dýchacích cest. "Nyní již víme, že koktavost lze léčit inhalací prášku Formoterol. Ten odstraňuje křeče hladkého svalstva, které nelze vůlí ovládat. Obepínají cestu spojující na tři sta milionů plicních sklípků, plicních váčků s průdušnicí," cituje MF DNES Josefa Pešáka z lékařské fakulty, který se studiu koktavosti věnuje více než čtvrt století.

Po inhalaci může podle něj pacient snadněji tvořit hlas. "A za pomoci síly dechového objemu plic je schopen i plynule hovořit," dodal Josef Pešák.

Vadou řeči odborně nazývanou balbuties je v současné době postiženo kolem šedesáti milionů obyvatel planety. Podle odborníků se za posledních patnáct až dvacet let počet balbutiků zvýšil o jednu třetinu. Koktavost lékaři nepovažují za banalitu. I v Česku existují lidé, které tato porucha dohnala k pokusu o sebevraždu, píše MF DNES.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví