Kraj vynaloží půl milionu korun na nákup defibrilátorů na vrcholky hor - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Kraj vynaloží půl milionu korun na nákup defibrilátorů na vrcholky hor

zdroj: Královéhradecký kraj

Hradec Králové | Na pořízení defibrilačních jednotek na deset míst v nejvyšším horském pásmu od západních hranic s Libereckým krajem až po východní hranici s Pardubickým krajem vynaloží Královéhradecký...

 

kraj půl milionu korun. Rozhodli o tom krajští zastupitelé.
„V prvotní fázi chceme pořídit deset až dvanáct defibrilátorů, jejichž pořizovací hodnota se na trhu pohybuje kolem 40 tisíci korun za jeden přístroj. Z tohoto důvodu kraj navýší provozní příspěvek Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje o 500 tisíc korun, která realizaci záměru zajistí,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar, který s myšlenkou přišel. Pravidelný servis těchto jednotek bude zajišťovat Horská služba Krkonoše a proškoleni budou i místní provozovatelé objektů, kde budou defibrilátory instalovány.
Defibrilátory se budou nacházet například i na lanové dráze na Sněžku, která od zahájení provozu v prosinci 2013 zaznamenala v polovině letošního srpna už miliontého přepraveného turistu. „Defibrilátor bude nejen na vrcholu, ale i na mezistanici na Růžové hoře. Myslím, že kromě zvýšení procenta úspěšné resuscitace v případě nenadálé potřeby lidí z řad turistů a sportovců tím vzdáme hold i zesnulému náčelníkovi krkonošské horské služby Adolfu Klepšovi a jeho snaze pomáhat lidem v nouzi na horách,“ doplnil náměstek Cabicar. Další přístroje budou sloužit například na Černé hoře, ale i ve skalním městě v Adršpašsko-teplických skalách. 
Na výběru konkrétních míst kraj spolupracuje s Horskou službou ČR a Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje. 

Zdroj: Královéhradecký kraj

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Kraje  » Královéhradecký