Hana Orgoníková je věřící člověk - Rozhovory - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Rozhovory

Hana Orgoníková je věřící člověk

Ikona

19. března 2010, 10.01 | Lídrem na kandidátce ČSSD v Královéhradeckém kraji pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny je Ing. Hana Orgoníková, která zastupuje svůj region ve sněmovně už od roku 1992. Za tu dobu zde zastala hodně práce a ráda by tu uplatnila získané zkušenosti i v dalším období. V Poslanecké sněmovně důsledně zastupuje zájmy své strany a jedná podle svého nejčistšího svědomí, ale také dává důraz na zájmy žen a byla by ráda, kdyby se poměr žen v politice zvýšil.

 

Jde v tomto směru příkladem, když pro současnou kandidátku ČSSD v kraji získala do první desítky šest žen.

 
Vaše hlavní práce je v Poslanecké sněmovně, ale voliče bude také zajímat, zda jste např. v loňském roce uměla pomoci lidem a obcím ve vašem volebním obvodu?
 
Snažím se pomáhat lidem v jejich starostech, a že jich nemají málo. Mnoho občanů přišlo ne vlastní vinou o práci. To je velký problém. Hledám pro ně pracovní místa. Ne všechno se zdaří, ale pokud se to podaří, pak to považuji za velký úspěch. Takto jsem vloni zajistila práci dvěma spoluobčanům. V tomto ohledu se domnívám, že zde je velké pracovní pole pro pracovní úřady. Pracovní úřady prakticky fungují jako evidenční jednotky volných míst u různých zaměstnavatelů. Myslím si, že by se měly aktivně podílet na vytváření pracovních míst a na jejich vyhledávání a ne vést pouhou evidenci volných pracovních míst. Obcím pomáhám dlouhodobě a systematicky. Zejména malým obcím. Sama pocházím z malé vesnice a vím, že starostové i občané těchto obcí mají mnohdy větší problémy než obyvatelé a představitelé větších či velkých měst. Nemají takové možnosti zajistit finanční prostředky pro svou obec, ať již jde o příjem z daní nebo o finanční kvótu, která se počítá na počet obyvatel. Podobná situace je i u přidělování dotací z evropských fondů. Zkrátka velká města jsou více vidět i slyšet. Proto se snažím využít dotačních titulů státního rozpočtu známých jako „porcování medvěda“. Za dobu svého poslaneckého mandátu jsem pro náš kraj zajistila pro malé obce a města a jejich potřeby na poli investiční výstavby zhruba 300 milionů korun. Mám z toho sama velkou radost.
 
 
Rada hlavního města Prahy údajně zrušila plánovaná dubnová a květnová zastupitelstva, a to z důvodů, aby se zasedací síň nestala předvolebním kolbištěm. Nechystá se něco podobného v Hradci Králové, kde jste také v opozici?
 
Hradec Králové není Praha a obráceně. Možná, že to je dobrý nápad. Určitě se pak nebudou dít zvěrstva, která se dějí v zastupitelstvu Hradce Králové, kde půl roku před komunálními volbami došlo ke schválení záměru změnit územní plán města. Považuji to za nekorektní jednání současného vedení radnice ODS, VPM a HDK. Jde o změny v Kuklenách, kde by měla probíhat velká výstavba bytů, marketů apod. aniž je zajištěna infrastruktura, tedy hlavně komunikace. Naskýtají se otázky, čí jsou pozemky, komu to slouží a proč se tak spěchá. Co za tím je!? Navíc mohou přijít úplně jiní zastupitelé, s jinými záměry a plány pro město, které projednají se svými občany a dají na jejich názory. Myslím, že takové té nadřazenosti „mocných“ už bylo dost. Stačí si vzpomenout na ATOL atd.
 
 
Hradec Králové má patrně zdravotnické služby na dobré úrovni, ale přesto, je v tomto oboru něco, co by se tu podle vašeho názoru a potažmo podle názorů občanů dalo zlepšit?
 
V Hradci Králové je fakultní nemocnice špičkové úrovně. To je pravda. Přesto se domnívám, že by bylo správné zrušit poplatky ve zdravotnictví a poplatky v lékárnách. Není to věc systémová. Peníze nejsou příjmem zdravotnických zařízení ani zdravotnických pojišťoven. Tedy nevrací se do zdravotnictví jako takového. Pokud vyhrajeme volby do poslanecké sněmovny, pak poplatky zrušíme. Snažíme se o to i teď, ale vždy to na něčem ztroskotá.
 
 
 
Jakou účast jste měla v loňském roce na zasedání Poslanecké sněmovny?
 
To opravdu zpaměti nevím, snažím se účastnit všech jednání pléna, ale i výborů a komisí. Vše lze najít na internetu poslanecké sněmovny.
 
 
 
Koncem ledna jste měla tu čest provést operní pěvkyni – mezzosopranistku Viginii Walterovou poslaneckou sněmovnou. Jak jste se k tomuto aktu dostala a měla jste už dříve takovou příležitost?
 
Paní Walterová zpívala na adventních koncertech v našem kraji, které pořádal pan David Novotný a nad kterými jsem převzala záštitu. Pěvkyně projevila přání podívat se do poslanecké sněmovny, kam jsem ji ráda pozvala. S paní Virginií Walterovou budu nadále spolupracovat. Je to pro mne radost.
 
 
Jako poslankyně a také stavební inženýrka se zajímáte o stavbu D11. Je něco, co této stavbě vytýkáte, nebo naopak oceňujete některé její přednosti?
 
O stavbu D11 se zajímám skutečně profesně a také o její pokračování na polské hranice u Královce jako R11. Současně další páteřní komunikací je výstavba rychlostní komunikace R35. Všechny tyto komunikace odlehčí dopravě na D1 a také vnitřní dopravě v Hradci Králové a jistě i Náchodu. Zakládám občanské sdružení pro výstavbu D11 a R35. Musíme urychlit projektovou přípravu, výkupy pozemků a samozřejmě výstavbu. Jsem vytrvalec a určitě to s občany dokážu. Například v únoru 2009 jsem s panem hejtmanem jednala ve sněmovně s generálním ředitelem silnic a dálnic Ing. Brunclíkem o tom, že obchvat obchvatů České Skalice je nesmysl. Jako stavbař vím, o čem mluvím a pan generální ředitel to vzal za své. Společnými silami se pak v listopadu 2009 otevíral obchvat České Skalice v původní trase a hlavně levněji. D11 měla být hotova již dávno. Ne na všem má vinu paní Havránková. Pokud od někoho něco chci, pak s ním jednám slušně. Teď se to snad již zdaří a bude spokojena jak paní Havránková, tak občané našeho kraje i republiky. Dálnice velmi časově zkrátila vzdálenost mezi Prahou a Hradcem Králové. Díky za to stavbařům, je to krásné dílo.
 
 
 
Mezi řadu funkcí, které zastáváte, patří post předsedkyně meziparlamentní skupiny ČR – Izrael, co skupina řeší?
 
Zabýváme se hlavně společnými zájmy obou zemí. Jednáme s panem velvyslancem o možnostech pomoci si navzájem hlavně na půdě vzdělávání. Také nás samozřejmě zajímá vývoj situace na blízkém východě a jak věci řešit z pohledu celosvětového.
 
 
Jaké jsou vaše zkušenosti s médii?
 
Ráda bych napsala, že jen dobré. Není to tak jednoznačné. Přesto pozitiva převládají. Vždy vycházím z toho, že se vzájemně potřebujeme. Takže dobré.
 
 
Byla jste mezi prvními gratulanty, kteří popřáli královéhradeckému biskupovi Dominiku Dukovi k jmenování pražským arcibiskupem. Jaký je váš vztah k církvím?
 
Jsem věřící člověk, ale dovedu se obejít bez církve. Pana Duky si vážím jako člověka. Měla jsem radost, že byl jmenován pražským arcibiskupem a primasem katolické církve. Když se o tom začalo hovořit zhruba před rokem, vítala jsem to. Letos o adventu jsem s panem Dukou hovořila a vyjádřila jsem naději, že tomu tak opravdu bude. Stalo se. On bude totiž dobrým mediátorem mezi církví a občanskou společností. Alespoň v to doufám. A také se umí smát. Když jsem mu vyprávěla, jak jakési dítě za minulého režimu na vánoční besídce předneslo básničku „Děda Mráz není náš, je to ruský šmelinář“, tak se smál velmi upřímně.
 

Tématické zařazení:

 » Více  » Rozhovory