Zateplení fasád škodí rorýsům - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Zateplení fasád škodí rorýsům

Ikona

7. dubna 2010, 15.21 | ČESKÁ REPUBLIKA | Zateplování fasád panelových domů, které vede k úspoře tepelné energie, má na životní prostředí i negativní dopady. Ministerstvo životního prostředí na středeční tiskové konference v rámci Roku biodiverzity 2010 představilo problémy rorýse obecného, jehož populace je právě zateplováním ohrožena. "Ti ptáci, které můžete večer vidět, jak velmi rychle létají po obloze, to jsou právě rorýsi," řekl na úvod náměstek ministra životního prostředí Tomáš Rothröckl.

 

"Rorýsi zvládnou nalétat až 900 kilometrů za den, a za letu zvládnou dokonce i spát nebo se pářit," popsal tento druh ptáků Lukáš Viktora z České ornitologické společnosti.

Viktora dále uvedl, že tito ptáci jsou svými hnízdišti téměř úplně závislí na člověku. "Dříve vyhledávali především staré domy a hnízdili v různých prasklinách na fasádě, ale v posledních letech začali obývat i panelovou zástavbu, v níž osídlují například mezery mezi panely," dodal Viktora.

Rekonstrukce budov jsou však častým problémem. "Jen v letech 1989 až 2000 jsme zaznamenali úbytek tohoto druhu v Praze o 44 procent," řekl Viktora s tím, že tento jev je způsoben především utěsňováním různých prasklin a mezer, v nichž rorýsi žijí.

Řešením jsou takzvané rorýsovníky, které lze instalovat na fasádu těsně pod střechu. Jedná de facto o speciální druh ptačích budek, jejichž rozměry jsou rorýsům doslova šité na míru. Těmito rorýsovníky vybavilo svou budovu i ministerstvo životního prostředí. Budky jsou vyrobeny z extrudovaného polystyrenu a podle Tomáše Viktory je jejich trvanlivost v řádu mnoha let. Tyto budky mohou být kompromisem mezi snahou domy co nejvíce utěsnit, a zároveň snahou umožnit hnízdění tomuto unikátnímu druhu.

Rorýse ministerstvo představilo v rámci Roku biodiverzity, jímž byl vyhlášen rok 2010. Celý projekt má za cíl zpomalit úbytek rozmanitosti druhů zvířat a rostlin na planetě. "Zvláště ve městech biodiverzita velmi trpí a podle statistik je denně zastavěno 10,7 hektaru zemědělské půdy," uvedla Dagmar Zíková, ředitelka odboru mezinárodní ochrany biodiverzity.

Tématické zařazení:

 » Zvířata