Na střední Moravu přiletěli první čápi - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

Na střední Moravu přiletěli první čápi

Ikona

24. března 2010, 12.04 | PŘEROV | Přílet prvních čápů bílých na střední Moravu zaznamenali členové Moravského ornitologického spolku Přerov. Ve středu o tom informoval místopředseda této organizace Jiří Šafránek. “Jako první se objevil čáp v Záhlinicích na Kroměřížsku,” uvedl Šafránek. Čápi zde hnízdí již řadu let na komíně hostince s přiléhavým názvem U Čápa. Poté se objevila skupina sedmi čápů bílých na Olomoucku u Dubu nad Moravou.

 

Na Přerovsku se první dva čápi vyskytli u Tovačova.

“Pokud lidé někde zaznamenali výskyt čápa bílého, mohou se zapojit do celoevropského projektu Jaro ožívá, který pořádá mezinárodní organizace na ochranu ptáků BirdLife International,” vyzývá Šafránek.

Na jejich internetových stránkách www.springalive.net lze zapsat své pozorování nebo zjistit, kdy a na jaké místo již čápi bílí přiletěli. Do projektu se mohou zapojit všichni, kdo zpozorují některý ze čtyř sledovaných ptačích druhů – čápa bílého, vlaštovku obecnou, kukačku nebo rorýse.

Pořadatelé projektu porovnávají i počty hlášení z jednotlivých zemí Evropy. "Česká republika se aktuálně drží na 10. místě z 33 zemí," uzavřel Šafránek.

Tématické zařazení:

 » Zvířata