Pražská zoo má dva nové přírůstky levharta obláčkového - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

Pražská zoo má dva nové přírůstky levharta obláčkového

Ikona

11. března 2010, 11.22 | PRAHA | Samice levharta obláčkového Buri přivedla na svět v pražské zoo dvě mláďata. Chovatelům se tak podařilo již popáté rozmnožit druh vedený v Červené knize IUCN v kategorii zranitelný, informovala zoo. "Porod proběhl bez komplikací. Samice se o potomky začala ihned starat," popsal událost kurátor savců Pavel Brandl s tím, že chovatelé nyní hlídají mláďata prostřednictvím kamery, protože nechtějí narušit přirozené vytváření sociálních vazeb.

 

K fyzické kontrole mláďat dojde nejdříve za dva týdny.Samice Buri odchovala za poslední roky již čtyři mláďata. Ta jsou dnes v Paříži, ve Wuppertalu, v Berlíně a v Ostravě. Některá z nich mají dokonce už vlastní potomky.

Levhart obláčkový patří mezi druhy ohrožené kácením lesů. V přírodě obývá pralesy jižní a jihovýchodní Asie. Vzhledem k jeho stromovému způsobu života o něm vědci vědí zatím jen velmi málo a jeho odchov byl ještě před několika lety zcela mimořádný. "Teprve po prosazení metodiky chovu založené na vytváření pevných sociálních vazeb mezi jednotlivými páry levhartů se odchovy staly častější. Přesto se levharti obláčkoví rozmnožují jen na sedmi místech v Evropě," doplnil Brandl.

V pražské zoologické zahradě jsou levharti obláčkoví už téměř 50 let. První mláďata zoo odchovala v roce 1969. Tehdy šlo dokonce o trojčata. Hlavní chovatelské úspěchy zoo sklízí od roku 2006, kdy do Prahy z Velké Británie z Howletts Animal Parku přišel pár – samec Luzon a samice Buri.

Nová mláďata oživí v pražské zoo pavilon kočkovitých šelem. Kromě jejich rodičů pavilon obývá také ještě jeden starší pár levhartů tohoto druhu.

Tématické zařazení:

 » Zvířata