V rakousku zavádějí přísná pravidla pro chovatele 'bojových plemen' psů. Česká města to také zvažují! - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

V rakousku zavádějí přísná pravidla pro chovatele 'bojových plemen' psů. Česká města to také zvažují!

Vídeň I Nová pravidla a omezení pro majitele a chovatele takzvaných 'bojových plemen’, zavádí v sousedním Rakousku, konkrétně zatím ve Vídni. Stalo se to tak v reakci na několik případů, kdy pitbulové, argentinské doby či rotvajleři napadli a zranici, či dokonce zabili dospělé nebo děti. V souvislosti s nedávným případem zardoušené seniorky z Českolipska, zvažují toto i některá česká města!

 

Ve Vídni platí od tohoto týdne nové nařízení o držení zvířat, který zpřísnilo dosavadní pravidla pro majitele nebezpečných plemen. Jejich výčet mohou lidé najít ve vyhlášce a patří mezi ně například pitbull, brazilská fila, argentinská doga, stafordšírský bulteriér nebo rotvajler. 

„Majitelé těchto plemen při venčení nesmí být opilí, mohou mít maximální hodnotu 0,5 promile alkoholu v krvi. Dále musí mít psy na vodítku a s náhubkem,” uvádějí vídeňské úřady s tím, že za porušení nařízení, které bude kontrolovat policie, hrozí hříšníkům pokuty v řádech tisíců eur, tedy desítek až stovek tisíc korun,

Změny se dotkly i povinného certifikátu, který musí mít každý majitel takového plemena. „Nejpozději do dvou let od složení zkoušky musí podstoupit přezkoušení, před kterým se svým psem povinně absolvují desetihodinový trénink u kvalifikovaného instruktora,” uvádí úřady.

Vídeň tak zareagovala na tragický případ napadení dítěte rotvajlerem z loňského září. Sedmnáctiměsíčního chlapečka tehdy pokousal na hlavě pes patřící sousedům, přičemž batole na následky zranění v nemocnici zemřelo.

 Zpřísnění pravidel tak má sloužit pro ochranu vídeňských obyvatel a především dětí. Od 1. července začnou navíc platit další omezení, která se tentokrát dotknou všech pejskařů. Před pořízením jakéhokoliv psa budou muset obyvatelé Vídně absolvovat kurz zaměřený na vše od zákonných pravidel až po správnou péči o zvířata.

Nyní začala také některá česká města diskutovat o zavedení pravidel pro majitele bojových plemen. Reagují tak především na otřesný případ z minulého týdne, kdy 91letou seniorku v obci Pihel na ulici smrtelně zranila argenitnská doga, která majitelům utekla. Případů napadení ať už na veřejnosti nebo v domácnostech, je u nás čím dál více. Často se tak děje proto, že majitelé tyto ‘mazlíčky’ nezvládají, nevědí, jak s nimi pracovat, nenavštěvují cvičák a nerespektují fakt, že tato plemena mají jinou povahu, než třeba jezevčík nebo labrador. 

Zdroj: Metropol / foto: Shutterstock

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Zvířata