Samice nosorožce ze zoo ve Dvoře Králové může pomoci k rozmnožení druhu - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Samice nosorožce ze zoo ve Dvoře Králové může pomoci k rozmnožení druhu

Ikona

20. července 2009, 18.59 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM Samice nosorožce tuponosého Nabire ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem může i přes nádorové onemocnění být dárkyní vajíček pro budoucí případné mimoděložní oplodnění. Vyšetření potvrdilo, že druhý vaječník je zdravý, řekla v pondělí mluvčí zoo Jana Myslivečková

 

Odborníci z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (IZW) vyšetřili v Zoo Dvůr Králové samici nosorožce tuponosého severního Nabire, aby zjistili, zda by mohla mít mládě. Podle výsledků vyšetření objevili nádor na děloze a cysty na jednom vaječníku. Pozitivní informací bylo zjištění, že druhý vaječník je zdravý, a Nabire by se tak mohla stát dárkyní vajíček pro budoucí případné mimoděložní oplodnění.

S IZW spolupracuje Zoo Dvůr Králové mnoho let. V souvislosti s připravovaným přesunem poslední chovuschopné skupiny těchto nejvzácnějších savců světa zpět do Afriky bylo nutné ověřit zdravotní stav samice Nabire a rozhodnout, zda má smysl uvažovat i o jejím transportu. "Výsledky vyšetření ukazují, že přesun Nabire by byl zbytečný, protože sama již mladé odchovat nemůže a nelze jí pomoci ani operačním zákrokem. Přesto bude moci přispět k případné záchraně těchto vzácných zvířat tím, že by se mohla stát dárkyní vajíček," dodala Myslivečková. Moderní technologie dnes umožňují, podobně jako u lidí, odebrat z vaječníku vajíčko, oplodnit ho mimo tělo samice a umístit případně do těla náhradní matky, která mládě odnosí. Náhradní matkou by se mohla stát například samice příbuzných nosorožců tuponosých jižních, které se v přírodě poměrně dobře rozmnožují a jejichž početnost se pomalu zvyšuje.

Vyšetření Nabire bylo při částečné anestézii, takže samice po celou dobu zákroku stála. Pracovníci zoo situaci využili k tomu, aby nosorožci zkrátili dlouhý roh, který se ohýbal dolů před hlavu a mohl by do budoucna bránit přijímání potravy.

Nosorožec tuponosý severní býval v savanách střední Afriky ještě před padesáti lety poměrně početný. V 70. letech ale počty dramaticky poklesly vinou nelegálního odstřelu na pouhých 15 jedinců. Poslední čtyři nosorožci byli v Národním parku Garamba (Demokratická republika Kongo) pozorováni v roce 2007. O rok později už tam žádní nosorožci zjištěni nebyli. Podle odborníků v přírodě již pravděpodobně vyhynuli, poslední nadějí jsou neověřené informace o pozorování několika jedinců na jihu Súdánu.

Tématické zařazení:

 » Zvířata