Ovce na pařížském předměstí nahrazují sekačky na trávu - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Ovce na pařížském předměstí nahrazují sekačky na trávu

zdroj: conservativehome.blogs.com

Paříž | Čtyři malé černé ovečky se už několik dní pasou několik metrů od Périph, osmiproudého bulváru, který vede kolem Paříže. Francouzská metropole se pouští do "ekopastvy", kdy pro dobro životního prostředí...

 

nahrazují ovce, kozy, a někdy dokonce i krávy sekačky na trávu, a umožňují tak obejít se bez herbicidních přípravků. Píše o tom agentura AFP.
    Nejprve několik minut stály čtyři ouessantské ovečky jako přibité, pak se ale rozhlédly, zavlnily a vykročily co nejdále od zvědavců.
    Jejich nové působiště? Tím je 2000 metrů čtverečních trávy u velké šedé budovy centra pařížských archivů. Místo zpěvu ptactva tu ale je slyšet jen hluk motorů na okružním bulváru, kudy denně projede přes 250.000 vozidel.
    "Když se hned začaly pást, znamená to, že si velmi rychle zvyknou," ujišťuje technik Pařížské farmy ve Vincennském lese na východě Paříže Marcel Collet, jehož úkolem je dohlížet na zdravotní stav oveček.
    Od dubna do října by měla být spasena celá plocha. Po zbývající dobu budou ovečky na farmě.
    V takovém městě, jako je Paříž, to je premiéra. Ekologická pastva však již ve Francii existuje desítku let. Praktikuje se v četných městech, ale v posledních třech letech také na pařížském předměstí, uvádí Marcel Collet.
    Podnětem k takovým počinům je akční plán "agenda 21", týkající se trvalého rozvoje, který přijaly správní celky, vysvětluje Alain Divo, předseda společnosti Eco Terra, jež plánuje a zaštiťuje "ekopastvu" v městském prostředí.
    Správní celky schválily cíle trvalého rozvoje na podzim 2007. Některé se týkají omezování pesticidů, jiné si dokonce kladou cíl nepoužívat žádné pesticidy.
    Méně chemických produktů, ale také méně sekaček je dobrou zprávou pro biodiverzitu v městském prostředí.
    "Na trávníku, který se seče 24krát do roka, není už žádná biodiverzita. Když sem dáme zvířata, jsou tu exkrementy, které sem lákají hmyz, a hmyz zase přitahuje ptáky, například hrdličky," vysvětluje Divo.
    Eco Terra přivede do měsíce jednu krávu a deset kozlů do parku Beaumonts v Montreuil na předměstí Paříže. "Nespásají totéž. Kozlové žerou ostružiník a nízké keře, kráva zase trávu," uvádí.
    Jde o zvířata z intenzivního zemědělství, která by jinak byla odsouzena k záhubě. "Plemena, která byla tak trochu lokální a méně produktivní, jako je ouessantská ovečka, byla odstavena," vysvětluje Collet. "Tato obzvláště robustní plemena však dokonale vyhovují potřebám ekopastvy," zdůrazňuje.
    Zítra tedy snad bude ve velkoměstech zrovna tolik ovcí a koz jako psů? Je jen třeba, aby se do těchto projektů zapojilo více lidí. Je třeba, aby se chodili na zvířata dívat a kontrolovat je, aby tak rychle zjistili, když nastane s některým zvířetem problém, říká Collet.
    Výsledky experimentu u centra pařížských archivů umožní uvažovat o dalších, konstatuje místostarostka Paříže pro zelené plochy Fabienne Giboudeauxová. "Máme tu lesíky, velké parky. Ty bývají v noci pro veřejnost zavřené a ve dne tu pracují lidé, kteří mohou na ovečky dohlédnout. Vyžaduje to trochu úprav, ale myslím, že by to šlo na mnohých místech Paříže," prohlašuje.

 

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zvířata