Brazílie chce geneticky modifikovanými komáry bojovat s horečkou dengue - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Brazílie chce geneticky modifikovanými komáry bojovat s horečkou dengue

zdroj: nature-photogallery.eu

BRASÍLIA | Brazilské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že chce zastavit šíření horečky dengue geneticky modifikovanými komáry. Chorobou jen tento rok onemocnělo v celé Brazílii na půl milionu lidí, informuje v úterý agentura AFP.

 

Ministerstvo uvedlo, že vědci do přírody vypustí miliony geneticky upravených samečků komárů rodu Aedes aegypti, kteří nemoc šíří. Jejich potomci se ale už dospělosti nedožijí a tak se počet komárů sníží.

Geneticky modifikované komáry bude "vyrábět" nová laboratoř v severovýchodním státě Bahia, kterou otevřeli v sobotu. Zařízení bude schopné vyprodukovat čtyři miliony komárů týdně.

Experiment už v malém měřítku vyzkoušeli ve dvou městech se 3000 obyvateli v Bahii. "Touto technikou jsme během šesti měsíců snížili populaci komárů o 90 procent," uvedlo ministerstvo.

Horečka dengue postihne každý rok 50 až 100 milionů lidí v tropických a subtropických oblastech. Po štípnutí nakaženým komárem trvá čtyři až sedm dní, než se objeví symptomy. Nemoc se projevuje se vysokou horečkou, bolestí svalů a kloubů a celkovou vyčerpaností. Krvácivá varianta bývá smrtelná.

Horečku způsobuje virus přenášený komárem Aedes aegypti. Proti nemoci neexistuje žádná vakcína ani lék. Jedinou účinnou prevencí je hubení komárů, kteří virus přenášejí.

Stejné opatření, jaké plánují v Brazílii, zkoušejí i další země sužované horečkou dengue.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Zvířata