Zbloudilý tučňák se vydal na plavbu domů do Antarktidy - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Zbloudilý tučňák se vydal na plavbu domů do Antarktidy

NEW YORK | Tučňák, který se proslavil, když jej moře vyplavilo na novozélandské pláži, v neděli začal svoji plavbu domů do Antarktidy. Informuje o tom agentura AFP. Tučňáka, který dostal přezdívku Happy Feet (Šťastná nožka), dovezla loď Tangaroa hluboko do Jižního oceánu nedaleko ostrova Campbell, zhruba 700 kilometrů od Nového Zélandu.

 

Tučňáka přepravovali čtyři dny ve speciální ledem vyložené přepravce.

Loď před vypuštěním tučňáka vypnula motory, aby jej ve vodě nic nerušilo.

Nyní Šťastnou nožku čekají ještě dva tisíce kilometrů k jeho rodné Antakrtidě, které už musí uplavat sám. Pravděpodobně se na cestě přidá k dalším zbloudilým tučňákům.

Tučňáka nalezli v červnu na Novém Zélandě 3000 kilometrů od jeho domova.

Ročního osmdesát centimetrů vysokého tučňáka císařského odchytili a převezli do wellingtonské zoologické zahrady k vyšetření a operaci. Vědci mu ze žaludku laparoskopicky odebrali na tři kilogramy nežádoucí hmoty. Takové množství písku, kamínků a větviček zkonzumoval tučňák na pláži v domnění, že to je sníh. V Antarktidě se tučňáci hltáním sněhu ochlazují.

Osud nalezeného a uzdravujícího se tučňáka sledovaly miliony lidí po celém světě. Čtvrt milionu z nich pozorovalo tučňáka v rekonvalescenci pomocí webové kamery.

Další cestu tučňáka budou moci vědci i veřejnost sledovat online - pomocí mikročipu, umístěného na tučňákovi. GPS souřadnice bude mikročip vysílat po dalších šest měsíců.

Tučňáci císařští běžně tráví celý svůj život v Antarktidě a téměř nikdy se nedostanou na jiný kontinent do blízkosti lidí. Na Novém Zélandu naposledy zahlédli tučňáka tohoto druhu před 44 roky. V roce 1967 se procházel po pláži Oreti. Šťastná nožka se tak stal teprve druhým tučňákem císařským, který byl na Novém Zélandu zaznamenán

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Zvířata