Pitný režim, čerstvý vzduch a stín je lékem na vedra pro domácí mazlíčky, radí veterináři - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Pitný režim, čerstvý vzduch a stín je lékem na vedra pro domácí mazlíčky, radí veterináři

18. srpna 2011, 08.52 | ČESKÁ REPUBLIKA | Chovatelé musí v horkém počasí věnovat zvýšenou pozornost svým domácím mazlíčkům i hospodářským zvířatům, upozornil ve čtvrtek mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Nejdůležitější prý je udržovat zvíře ve stínu, poskytnout mu dostatek vody a větraný prostor.

 

"Obecně lze říci, že kočka, pokud má dostatek prostoru, tak se o sebe postará sama. To samé platí i pro psa. Pokud však žijí v bytě, je nutné zajistit ventilaci a umožnit, aby zvíře mohlo být ve stínu," vysvětlil základní pravidla pro chov zvířat v létě Duben.

Připomněl, že stín, vodu a čerstvý vzduch potřebují i ptáci, na které jejich majitelé často zapomínají. "Je nutné si uvědomit, že slunce přes den putuje. Klec ptáka by proto měla být na takovém místě, aby byla aspoň částí neustále ve stínu," vysvětlil mluvčí. To samé pak platí pro drobná zvířata chovaná v teráriích.

Stejná pravidla pak platí i pro hospodářská zvířata. Majitelům klimatizovaných hal, kde se chová drůbež, Duben doporučuje prověřit záložní zdroje energie. Při bouřce totiž může dojít k výpadku proudu a nefunkční klimatizace může způsobit udušení drůbeže. Dobré větrání je nutné i v chovech prasat. Při enormním zvýšení teploty je dobré prasata zkrápět vodou. Zvířata na pastvě musí mít možnost ukrýt se do stínu a vždy musejí mít přístup k čerstvé zdravotně nezávadné vodě.

Ani koupání by nemělo zvířatům uškodit, mělo by být však dobrovolné. "Pokud si pes skočí do vody sám, dělá to ze své vůle, pak mu to nemůže vadit," řekl Mediafaxu Duben. Upozornil však, že by majitel měl dbát na čistotu nádrže. Pokud mu jeho čtyřnohý přítel skočí do vody, která je nějakým způsobem podezřelá nebo obsahuje sinice, je dobré psa po příchodu domů vykoupat psím šamponem.

Majitelé psího plemene mexický naháč by zase měli dbát na to, aby se jeho zvíře nespálilo. "Naháče, který má možnost se jít kdykoliv někam schovat, není nutné mazat opalovacími krémy. Naháče v rozpáleném městě by majitel mohl ošetřit dětským olejíčkem nebo se zeptat na speciální krémy veterináře nebo svého chovatele," vysvětlil Mediafaxu Duben.

Zvýšenou pozornost by měli chovatelé věnovat i píchnutí vosy, zvláště u malých psů. Po jednom žihadlu by však ani malému plemenu typu jorkšírského teriéra nemělo hrozit zahynutí. "Zpravidla si to zvíře dá propříště pozor. Ale může také – stejně jako u člověka – dojít k analyfatickému šoku. Když to zvíře kolabuje, pak už mnohdy ani veterinář nepomůže," podotkl Duben.

Upozornil, že psovi i kočce hrozí, že ho bodavý hmyz píchne do krku nebo jazyka. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat pomoc veterináře, který může provést tracheotomii a zvíře zachránit.

Rovněž i cestování musí majitel svému domácímu zvířeti přizpůsobit. Cestovat by měl proto především brzy ráno nebo později večer, zvířeti i během jízdy poskytnout větrání a vodu a v žádném případě ho nenechávat v uzavřených automobilech. Ty totiž působí jako skleník a zvířeti v něm hrozí přehřátí.

Tématické zařazení:

 » Zvířata