Hroší mládě je na světě - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

Hroší mládě je na světě

10. června 2011, 09.18 | PRAHA | Ve středu 8. 6. 2011 se v ZOO Praha v Tróji narodil hrochům Marušce a Slávkovi další potomek. Zoo Praha hrochy obojživelné (Hippopotamus amphibius) chová už od roku 1933. „Mládě se narodilo ve středu v 10,15 hodin a má se k světu.

 

Brzy po narození už se napilo mléka a pokud nenastane nic neočekávaného, koncem příštího týdne bychom mládě rádi představili návštěvníkům,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Jeho hroší maminka, samice Maruška, se narodila v ZOO Ostrava 29. 12. 1999 a do Prahy přišla po povodni v roce 2002, kdy zastoupila samici Lentilku, která uhynula při povodních. „Samec Slávek patří k nejznámějším zvířatům v pražské zoo a stal se i jednou z tváří kampaně Seznamte se,“ chválí pyšného hrošího taťku ředitel zoo Miroslav Bobek. Slávek je pražský rodák, narodil se 30. 10. 1984, je potomkem slavné hrošice Zuzany z Berlína a sám už je zasloužilým otcem čtyř odchovaných mláďat, Bohunky, Barborky, Onyxe a Tomíka. Porody hrochů probíhají pod vodou, což je u suchozemských savců výjimečné. Novorozené mládě se musí přibližně do půl minuty nadechnout. Váží 25 až 45 kg a bývá dlouhé kolem 120 cm. Od narození umí plavat a ve vodě se také převážně zdržuje, i mateřské mléko saje většinou pod vodou, dokáže totiž uzavřít uši i nosní dírky. Někdy ale odpočívá na matčině hřbetě nad vodou.

Text: Šárka Jansová

Foto: ZOO Praha

Tématické zařazení:

 » Zvířata