V Brně začaly veletrhy Autotec a Autosalon - Auto - Český Metropol

Auto

V Brně začaly veletrhy Autotec a Autosalon

Ikona

4. června 2010, 18.15 | BRNO | Na brněnském výstavišti začalyv pátek po poledni oficiálně veletrhy užitkových vozidel Autotec a osobních vozů Autosalon. Páteční den je vyhrazený novinářům a odborníkům, brány výstaviště se pro širší veřejnost otevřou v sobotu. Na výstavišti se zájemcům představuje celkem 357 firem. "Tento veletržní tandem nabídne návštěvníkům přehled sortimentu celého oboru, nejen osobní a užitkové vozy, ale také komponenty a servisní i garážovou techniku," sdělila marketingová manažerka akcí Jana Hraběová

 

Firmy vystavují na ploše o rozloze přes 42 tisíc metrů čtverečních.

Návštěvníci se letos mohou těšit na novinky a premiéry zejména domácích výrobců. Škoda kromě kompletního výrobního programu veřejnosti ukáže svoji paletu sportovně laděných verzí RS včetně nové Fabie. Na stánku bude k vidění i speciální edice modelu Yeti nazvaná příznačně Champion. Hyundai zase do Brna přiveze modernizované provedení modelu Santa Fe nebo poslední verzi velmi úspěšného vozu nižší střední třídy i30U. Ani další značky však nezůstanou pozadu. Renault představí na autosalonu dva konvertibilní modely: nový Renault Mégane Coupé-Cabriolet a Renault Wind. Dacia ohlásila premiéru modelu Duster.

Novinky avizují také vystavovatelé veletrhu Autotec. Návštěvníci uvidí například nákladní elektrovůz na podvozku Avia a světovou premiéru zcela nově koncipovaného vozu Tatra pro civilní sektor. Nebude chybět ani Iveco se svou aktuální nabídkou nákladních automobilů. Novinky představí také výrobci autobusů. Společnost Iveco Czech Republic zde v české a slovenské premiéře představí třínápravový dálkový autokar Irisbus Magelys HDH s prosklenými střešními panely, který cestujícím nabídne až o 65 procent více světla a viditelnosti než běžné turistické autobusy. Další českou premiérou značky Irisbus bude nový městský plně nízkopodlažní autobus Citelis v délce 10,5 metru a provedení na CNG pohon. Polská společnost Solaris Bus & Coach v české premiéře vystaví nízkopodlažní městský autobus Solaris Urbino 12 Hybrid s paralelním diesel-elektrickým motorem. Druhou novinkou polské firmy je InterUrbino 12 - první autobus Solaris navržený speciálně pro moderní regionální přepravu.

Také domácí výrobce SOR Libchavy si na Autotec 2010 schoval několik novinek. Tou nejzajímavější bude nízkopodlažní elektrobus v délce 10,5 metru, dále se představí celonízkopodlažní trolejbus a kloubový celonízkopodlažní autobus s hybridním diesel-elektrickým pohonem. V kategorii malokapacitních autobusů se návštěvníky bude snažit zaujmout nabídka společnosti Turancar CZ, která na českém a slovenském trhu zastupuje japonsko-tureckou značku Isuzu. Zájemci si prohlédnou novou generaci pilotního modelu Turquoise s novým designem, větším zavazadlovým prostorem a inovovanou elektroinstalací v zájezdovém provedení až pro 30 cestujících. Novinkou je malokapacitní Isuzu Novo, což je menší a cenově dostupnější varianta modelu Turquoise, a především zcela nově koncipovaný Citimark, první devět metrů dlouhý autobus od Isuzu a první s motorem vzadu.

Veletrh nabídne také motoristické zážitky. V premiéře je jeho součástí program Classic Show Brno 2010, což je přehlídka historických vozů z šedesátých let minulého století.

Na odborníky zase čeká řada konferencí jako např. mezinárodní konference Brnosafety, která se třetím rokem bude věnovat problematice bezpečnosti silničního provozu, nebo Autotec Petrols s tématem moderní pohonná paliva. Připravují se i oborové dny v servisní technice, které u odborníků vzbudily už na loňském Autosalonu velký zájem. "Poprvé při automobilových výstavách bude u pavilonu Z zprovozněn i vodní polygon, kde bude k vidění působení záplavové vlny na posádku osobního automobilu," uvedla Hraběová. Organizátoři se také opět zaměří i na ženy řidičky v dalším pokračování programu "Žena a auto". Nebudou chybět ani testovací jízdy soustředěné na volných plochách s možností výjezdu z areálu.

"Pro návštěvníky počítáme se vstupným zdarma v odpoledních hodinách," dodala manažerka s tím, že s domácí automobilkou Škoda auto v sobotu 5. června opět zopakují akci, kdy předložení klíče od vozu škoda zajistí návštěvníkovi volný vstup.

Autosalon a Autotec se na brněnském výstavišti pravidelně střídaly od roku 1998, kdy se rozdělily. Každý sudý rok se od té doby mohli zájemci těšit na Autotec, každý lichý rok na Autosalon. Letos obě akce pořadatelé zařadili veletržního kalendáře dohromady kvůli krizi.

Mezinárodní veletrh užitkových vozidel, dílů a servisní techniky Autotec a Mezinárodní veletrh osobních automobilů Autosalon se na brněnském výstavišti uskuteční 5. až 10. června, přičemž 4. června je den pro odborníky a novináře. Vystavovat přijede 357 firem, které zaplní výstavní plochu přes 42 tisíc metrů čtverečních. Autotec se naposledy konal v roce 2008, tehdy na něj přijelo vystavovat celkem 604 firem, které zabraly plochu o rozloze bezmála 73 tisíc metrů čtverečních. Na výstaviště si tehdy našlo cestu téměř 63 tisíc návštěvníků. Autosalon se naposledy konal loni. Firem přijelo vystavovat celkem 197 a jejich expozice zabraly bezmála 32 tisíc metrů čtverečních. Akci navštívilo přes 130 tisíc lidí.

Tématické zařazení:

 » Auto