Německé BMW slaví vyznamné jubileum! - Auto - Český Metropol

Auto

Německé BMW slaví vyznamné jubileum!

21. března 2019, 08.00 | Bavorsko I Německá značka vozidel BMW, která je složená ze slov Bayerische Motoren Werke, je známá jako výrobce sportovních a luxusních automobilů a pohodlných cestovních motocyklů, slaví letos 90. narozeniny. První automobil se značkou této věhlasné mnichovské firmy spatřil světlo světa 22. března 1929.

 

Nebylo to v Bavorsku, ale v pronajaté továrně Ambi-Budd na berlínském letišti Johannisthal. Proto prvním automobilem byl v licenci vyrobený malý britský vůz Austin Seven pod označením BMW 3/15, typ DA1.

 

„První bavoráky měly vodou chlazený patnáctikoňový motor o obsahu 750 kubických centimetrů, spotřebu kolem šesti litrů na 100 kilometrů a pořizovací cenu 2200 říšských marek. Byly jednoduché a spolehlivé a byl o ně značný zájem. Prodalo se jich na 16 000 kusů v několika karosářských variantách,” prozradili zástupci automobilky o historii.

 

K produkci automobilů se vedení BMW dostalo na podzim předchozího roku odkoupením zadlužené, ale dobře vybavené automobilky Dixi v Eisenachu, která vozy Austin Seven vyráběla v licenci jako Dixi 3/15.

 

Dříve než společnost BMW s výrobou automobilů a motocyklů začala, patřila k významným producentům leteckých motorů. Po první světové válce však Německo dostalo od vítězných mocností zákaz stavby letadel a leteckých motorů, takže firma BMW musela svou výrobu přeorientovat. A rozhodla se, že se zaměří na jednostopá a dvoustopá vozidla. 

 

V roce 1923 vyjel z jejích bran první motocykl a o šest let později i automobil, třebaže licenční. S prvním automobilem vlastní konstrukce přišla bavorská automobilka v roce 1932. Byl jím model 3/20 PS - dvacetikoňový čtyřválec o obsahu 782 kubických centimetrů, který neměl s Dixi prakticky téměř nic společného.

 

Společnosti se v současnosti daří, firma v loňském roce prodala rekordních 2,49 milionu vozů značky BMW, Mini a Rolls-Royce, které jsou součástí BMW Group. Prodej se jí meziročně zvýšil o 1,1 procenta.

Zdroj: Metropol / archiv BMW

První model historického BMW

Dnes jsou vozy BMW v podobných designech

Tématické zařazení:

 » Auto