Opilí řidiči musejí při policejní kontrole na odběr krve ihned, rozhodl Nejvyšší správní soud - Auto - Český Metropol

Auto

Opilí řidiči musejí při policejní kontrole na odběr krve ihned, rozhodl Nejvyšší správní soud

BRNO | Policisté nesmějí u řidičů zbytečně protahovat dobu mezi dechovou a krevní zkouškou na alkohol. V precedenčním případě řidičky z Karlovarského kraje o tom rozhodl Nejvyšší správní soud. Ženě v roce 2009 při orientační dechové zkoušce naměřili policisté 0,2 promile alkoholu.

 

Než jí však po 72 minutách od zastavení dopravili do nemocnice k odběru krve, hladina alkoholu v krvi ženy již nebyla prokazatelná. Řidička tak s největší pravděpodobností zůstane nepotrestána.

"Odvoz podezřelého z přestupku k odbornému lékařskému vyšetření může být oddálen pouze prováděním nezbytných úkonů policie, které by již nebylo po odběru krve možné vykonat," stojí v rozsudku senátu NSS podepsaném předsedkyní Danielou Zemanovou.

Karlovarská řidička dostala v přestupkovém řízení pokutu deset tisíc korun a úředníci jí zakázali na půl roku řízení. Krajský soud v Plzni ale jejich rozhodnutí kvůli nedostatku důkazů zrušil.

Odbor dopravy Krajského úřadu Karlovarského kraje proti tomu podal kasační stížnost, ale Nejvyšší správní soud ji zamítl. "V projednávaném případě policie nedodržela svoji povinnost zajistit žalobkyni odborné lékařské vyšetření ke zjištění alkoholu v krvi co nejdříve," rozhodl NSS. Úředníci v přestupkovém řízení navíc chybovali tím, že sami použili vzorce na výpočet odbourávání alkoholu v krvi. Podle soudu tak složitý a odborný výpočet přísluší pouze soudnímu znalci.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Auto