Firem, které na internetu nabízejí stáčení tachometrů, je stále kolem čtyř desítek - Auto - Český Metropol

Auto

Firem, které na internetu nabízejí stáčení tachometrů, je stále kolem čtyř desítek

ČESKÁ REPUBLIKA | Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA) zhruba po roce provedlo inventuru počtu firem, které na internetu nabízejí nastavení či úpravy stavu tachometru, je jich stále zhruba 40. Sdružení o tom informovalo ve středu.

 

Přestože některé firmy už stránky neprovozují nebo zmínku o této službě odstranily, celkový počet se v podstatě nezměnil, protože jiné vznikly. Novým trendem je také větší nabídka technických prostředků, které stáčení umožňují širší veřejnosti.

"Zatímco osm firem ze svých webových stránek zmínku o nabídce úprav nebo nastavení tachometrů odstranilo, našli jsme sedm nových. Nabídka na trhu je i přes poměrně pokročilou diskusi o kriminalizaci tohoto nešvaru stále stejně vysoká," uvedl předseda sdružení Zbyněk Veselý.

Varující však je nárůst prodejců zařízení a programů, které nastavení tachometrů umožňují. "S čím dál větším podílem vozů s vyspělejší elektronikou jsou schopni nastavit podle návodu kilometry na tachometru za pomoci notebooku i laikové. Při ceně mezi osmi a deseti tisíci korunami za propojovací kabel a software se investice vyplatí už u jednoho dražšího auta," zdůraznil Veselý.

V poslední se objevily informace, že ministerstvo dopravy chce v novele zákona definovat přetáčení tachometrů jako přestupek s pokutou až v řádech milionů korun. "Doufáme, že jakmile začne nový zákon 56 platit, zmizí nabídka ´stáčíren´ z internetu a inzertních časopisů. Bude tak snad alespoň těžší se k této službě dostat," věří předseda.

Tématické zařazení:

 » Auto