Elektrický motocykl překonal rychlost 160 km/h a míří do sériové výroby - Auto - Český Metropol

Auto

Elektrický motocykl překonal rychlost 160 km/h a míří do sériové výroby

KALIFORNIE | Prototyp elektrického motocyklu v pondělí překonal magickou hranici stomílové rychlosti. Projekt Zero míří do sériové výroby, v níž by měl zahájit éru konkurenceschopných jednostopých vozidel s čistým pohonem, uvedl jeho výrobce.

 

Motocyklová firma Zero svým stejnojmenným strojem odkazuje na japonský námořní stíhací letoun z druhé světové války. Létající Zero dosahovalo rychlosti přes 500 kilometrů za hodinu a mělo dolet skoro dva tisíce kilometrů. Elektrická motorka na jedno nabití ujede 180 kilometrů průměrnou rychlostí 120 km/h.

Americká firma zavádí sériovou výrobu strojů ZERO S, s nimiž nebude hanba vydat se na dálnici. Výrobce tvrdí, že baterie jsou navrženy tak, aby téměř bez údržby vydržely půl milionu kilometrů.

Spartánsky vybavená přístrojová deska má jen tři ukazatele, rychloměr, stav nabití akumulátorů a ukazatel teploty motoru. Řidič si může během jízdy volit ze dvou režimů provozu, sport a eko. Při ubrání plynu se motor chová jako rekuperační jednotka dobíjející baterie.

Aby byl motocykl co nejlehčí, je zhotoven z hliníkových slitin používaných v leteckém průmyslu. Převod hnací síly z motoru na kolo je ozubeným řemenem (u motokrosových strojů řetězem). Převodovka prakticky neexistuje, stejně jako spojka a chod stroje je proto velmi tichý, což na druhé straně znamená, že budou problémy s chodci. Hmotnost silničních strojů se liší podle toho, jakými bateriemi si zákazník přeje stroj vybavit. Podle zvolené varianty (až 9 kWh) se pohybuje od 130 do 155 kg. Všechny typy počítají s přepravou dvou dospělých osob. Na trh se výrobek dostane v únoru. Základní verze stojí v přepočtu za 145 000 korun.

Tématické zařazení:

 » Auto  

 » Aktuality  

 » Zajímavosti