Čína představila nový stíhací letoun, má konkurovat strojům z USA - Technika - Český Metropol

Technika

Čína představila nový stíhací letoun, má konkurovat strojům z USA

zdroj: zkrátit, ale

Peking | Čína dnes představila nejnovější stíhací letoun domácí výroby. Dvoumotorový stroj J-31 je kromě jiného vybaven technologií stealth, díky které je obtížně zjistitelný radarem. Stíhačka se veřejnosti...

 

představila na aerosalonu na jihu země, kde je v těchto dnech na návštěvě prezident USA Barack Obama, napsala agentura Reuters.
    Letoun J-31 vyvinul přední čínský výrobce letadel Aviation Industry Corp of China (AVIC). Čína doufá, že stíhačka bude na exportních trzích konkurovat strojům americké výroby, především letounu F-35, který je za určitých podmínek taktéž neviditelný pro radar. Podle letošní zprávy amerického ministerstva obrany jsou oba letouny zhruba stejně veliké.
    Čína napjatě očekávaný stroj představila na výročním veletrhu letecké a vesmírné techniky v jihočínském Ču-chaj, kde Peking předvádí vojenské technologie. Na aerosalon podle listu The Financial Times přijeli i vysoce postavení představitelé vzdušných sil americké armády a mnoha spojenců Washingtonu.
    Stroj absolvoval ukázkový let. Vystaven pak nebyl. Veřejnost si však mohla prohlédnout maketu, napsal Reuters.
    Pro Čínu je J-31 druhým stíhacím letounem stealth, který vznikl na domácí půdě. Čína je přitom stále průbojnější ve Východočínském moři a v Jihočínském moři, kde má nevyřešené územní spory s několika dalšími asijskými zeměmi. Analytici tvrdí, že vývoj těchto letounů umožní Pekingu lépe rozvrhnout svou sílu.
    Obama se v Číně účastnil dvoudenního summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Ve středu by se měl sejít s čínským prezidentem.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření