Branson počítá z novou vesmírnou lodí v roce 2015 - Technika - Český Metropol

Technika

Branson počítá z novou vesmírnou lodí v roce 2015

zdroj: dailymail.co.uk

Mojave (USA) | Vyšetřování páteční havárie soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo miliardáře Richarda Bransona ukázalo, že se předčasně spustila funkce pro sestupný manévr. Uvedl to americký úřad pro...

 

bezpečnost v letecké dopravě (NTSB), podle kterého nelze vyloučit mechanické problémy ani chybu pilota. Branson počítá s tím, že v roce 2015 připraví k letu novou vesmírnou loď.
    NTSB sdělil, že podle videozáznamu z pilotní kabiny druhý pilot při pátečním testovacím letu předčasně odjistil zařízení, které zvedá ocasní část lodi a umožňuje její rotaci. Tento manévr slouží ke zpomalení stroje při jeho sestupu do zemské atmosféry. Druhá fáze aktivace zařízení podle vyšetřovatelů ale proběhla nekontrolovaně.
    Šéf NTSB Christopher Hart prohlásil, že je zatím brzy označit předčasné spuštění zmíněného zařízení za příčinu nehody stroje společnosti Virgin Galactic, jehož pád do Mohavské pouště si vyžádal smrt jednoho z pilotů a vážná zranění druhého. "Netvrdím, že toto je příčina neštěstí. Máme před sebou dlouhé měsíce vyšetřování, které příčiny havárie určí," podotkl Hart.
    Na tiskové konferenci Hart rovněž konstatoval, že podle vyšetřovatelů byly palivové nádrže a motory v pořádku a zařízení neexplodovalo. Právě o poškození nádrží či motorů předtím spekulovala některá média.
    NTSB v neděli oznámil, že úplné vyšetření havárie může trvat i rok. V Mohavské poušti vyšetřovatelé podle zpravodajského serveru BBC News našli už téměř všechny trosky vesmírné lodi.
    Nehoda vzbudila velké obavy o budoucnost soukromého pronikání do vesmíru. Branson ale hned v neděli ujistil, že hodlá ve vývoji vesmírných lodí pokračovat a že počítá s tím, že nová vesmírná loď bude připravena letět během příštího roku.
    Americký prezident Barack Obama i po neštěstí má důvěru v americké vesmírné programy, ujistil dnes prezidentův mluvčí Josh Earnest. Spojené státy podle něj zůstávají na ambiciózní a trvalé cestě výzkumu vesmíru.
    Komerční vesmírný průmysl pro USA znamená značné výhody, zdůraznil Earnest. Obama je podle něj přes poslední neúspěchy nadále optimistou a věří, že se investice do letů do vesmíru vyplatí.
    Právě za současného amerického prezidenta byly privatizovány části programů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Technika  » Technika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření