Sonda Rosetta pomůže poodhalit tajemství vzniku naší sluneční soustavy - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Sonda Rosetta pomůže poodhalit tajemství vzniku naší sluneční soustavy

zdroj: esa.int

Darmstadt | Fakta o evropské sondě Rosetta, která by se dnes měla po deseti letech putování sluneční soustavou dostat na oběžnou dráhu komety Čurjumov-Gerasimenko, na jejíž povrch by měl na podzim...

 

doletět přistávací modul:
 
 
    - Rosetta je kosmická sonda Evropské kosmické agentury (ESA), která přístroj vyslala do vesmíru v březnu 2004 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jeho hlavním úkolem je dostat se na oběžnou dráhu komety, označované jako 67P/Čurjumov-Gerasimenko, a umožnit přistání modulu Philae, který bude povrch oběžnice zkoumat.
    - Do plánovaného listopadového vypuštění modulu Philae bude Rosetta zkoumat plyn unikající z komety a analyzovat její vnitřní složení. Modul má pak po přistání odebrat vzorky z povrchu a vyhloubit do komety díru, aby prozkoumal i materiál pod povrchem. Kometa by měla umožnit pohled na období vzniku naší sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.
    - Rosetta má přibližně tvar kvádru a váží tři tuny. Elektrickou energii jí dodává dvojice solárních panelů s rozpětím 32 metrů. Množství energie se mění v závislosti na její vzdálenosti od Slunce. Sonda se skládá ze dvou bloků, na jednom je umístěno 11 vědeckých přístrojů sloužících ke zkoumání komety, druhý blok obsahuje systémy zabezpečující provoz sondy.
    - V roce 2011 vědci uložili sondu do "hlubokého spánku", protože solární panely by jí kvůli velké vzdálenosti od Slunce už nemohly dodávat dostatek energie pro běžný provoz. Hibernace sondy byla ukončena v březnu letošního roku, do té doby zůstal v provozu jen palubní počítač a vyhřívací systémy, které bránily zamrznutí Rosetty. S klíčovými přibližovacími manévry ke kometě začala Rosetta na přelomu května a června letošního roku. Ke svému cíli sonda urazila více než šest miliard kilometrů.
    - Své jméno přejala Rosetta od slavné desky, kterou při tažení v Egyptě u města Rosette objevil jeden z Napoleonových vojáků. Pomocí této desky dokázal francouzský vědec Jean-François Champollion rozluštit egyptské hieroglyfy. Přistávací aparát pojmenovala patnáctiletá italská dívka podle egyptského ostrova Philae na Nilu, z něhož pochází obelisk, který spolu s kamennou tabulkou Champollionovi pomohl k rozluštění egyptského písma.
    - Celkové náklady mise od jejího spuštění se odhadují na téměř 1,3 miliardy eur (asi 36 miliard Kč).
    - V minulosti už lidé vyslali ke kometám několik sond. Většina z nich proletěla kolem komet, pořídila jejich snímky a analyzovala plyn, který z komet uniká při přiblížení ke Slunci. V roce 2005 pak americká sonda Deep Impact vypustila projektil do komety Tempel 1 s cílem analyzovat vyvržený materiál z nitra komety.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika