Sam Colt prý svými revolvery udělal lidi navzájem rovnými - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Sam Colt prý svými revolvery udělal lidi navzájem rovnými

zdroj: countryclassics08.com

Hartford (USA) | "Abe Lincoln sice dal lidem svobodu, ale až Sam Colt je udělal sobě rovnými," říkalo se ve Spojených státech po konci občanské války. Právě během ní získaly revolvery z továrny Samuela Colta...

 

pověst spolehlivých a účinných zbraní, které našly uplatnění v armádách Severu i Jihu. Colt, který se narodil před 200 lety, 19. července 1814, totiž mezi svými zákazníky nedělal rozdílu a prodával zkrátka tomu, kdo si jeho výrobky objednal a zaplatil.
    Své zbraně Colt dodával oběma aktérům konfliktu už dříve, například během Krymské války mezi Ruskem na jedné a Francií, Británií a Osmanskou říší na druhé straně. Na domácí půdě to ale bylo poněkud ošemetné a když ještě v roce 1861 prodal Jižanům 2000 revolverů, objevila se obvinění ze zrady a veřejný nátlak Samuela Colta přinutil zaběhnutou praxi změnit. Objednávky armády Unie ale jeho zbrojovce omezení vynahradily, dodávala jí totiž statisíce revolverů a pušek ročně.
    Zakladatel závodu se ale těchto úspěchů - umožněných ovšem prolitou krví desetitisíců vojáků - nedožil, Samuel Colt zemřel v lednu 1862 v pouhých sedmačtyřiceti letech na komplikace spojené s dnou. Zanechal za sebou majetek v závratné hodnotně 15 milionů dolarů (dnes by to byly stovky milionů dolarů) a prosperující podnik. Masová produkce navíc učinila z revolverů běžně dostupnou zbraň, kterou si na svou ochranu, ale i pro méně bohulibé účely, mohl opatřit prakticky každý.
    Na počátku Coltova úspěchu stálo technické nadání, ale i vytrvalost a schopnost překonat potíže. Budoucí průmyslník pocházel z dobře zabezpečené rodiny a do vynálezů se zamiloval už jako školák, když si listoval vědeckou encyklopedií. Koncem 20. let 19. století se tehdy patnáctiletý Samuel seznámil i s praktickou stránkou života v otcově továrně, zároveň dal průchod své vášni pro vynalézání. Sestrojil si elektrický článek nebo experimentoval s výbušninami a ohňostroji.
    Otec ho také zapsal na internátní školu, jeden ze Samuelových pokusů tam ale na americký státní svátek 4. července 1830 skončil požárem. Kvůli němu sice musel vzdělávací ústav opustit, na druhou stranu ale Coltovi příhoda otevřela cestu ke slávě a bohatství. Traduje se, že když jako adept námořnického řemesla plul do Kalkaty, všiml si pojistky, jež bránila samovolnému otáčení kormidelního kola. Zařízení Coltovi vnuklo nápad na vícerannou pistoli, o jejímž sestrojení uvažoval už dříve.
    Jiná teorie říká, že během zastávky v Londýně viděl opakovací křesadlovou pistoli svého krajana Elishy Colliera. V každém případě si ale Colt vyřezal ještě na palubě lodi ze dřeva první model. Nápad nejprve zkoušel na "pepřenkách", tedy zbraních s otočným svazkem několika hlavní. V roce 1832 s pomocí otcových peněz dokončil první dvě zbraně, kvůli zbytečnému šetření ale revolver při zkouškách vybuchl (a to doslova). Puška sice byla povedená, Samuel Colt přesto marně hledal investora.
    Nakonec Colt díky rodinnému příteli a za spolupráce zkušeného puškaře vyrobil prototyp revolveru, který si dal patentovat nejprve z Anglii a Francii a v roce 1836 i v USA. Zájem o nový typ zbraně přitom byl zpočátku malý, a to do té míry, že Coltova newjerseyská továrna musela po několika hubených letech ukončit výrobu. Namísto střelných zbraní se pak Colt věnoval konstrukci elektricky odpalovaných námořních min a vývoji kabelu pro podmořské telegrafní linky.
    Pak ale přišel rok 1845 a konflikty mezi indiány a osadníky v Texasu, při kterých se Coltovy zbraně nebývale osvědčily. O rok později, na začátku války mezi Mexikem a USA, si americká vláda vyžádala silnější revolver. Protože poptávka po jeho zbraních rostla, otevřel Samuel Colt roku 1855 v rodném connecticutském Hartfordu novou továrnu. Zavedl v ní pokrokové výrobní metody včetně pásové produkce, díky kterým - a také boomu za občanské války - byla ve své době největší zbrojovkou v Americe.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika