Ředitel nejlépe oceňované nemocnice v ČR Fiala by se i v Senátu rád věnoval svému oboru - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Ředitel nejlépe oceňované nemocnice v ČR Fiala by se i v Senátu rád věnoval svému oboru

Strakonice I Již osmnáctým rokem je ředitelem nemocnice ve Strakonicích, který neměla před jeho působením nejlepší pověst. Za tu dobu ji MUDr. Tomáš Fiala dokázal dovést na naprostou špičku, a to nejenom regionální, ale celostátní. Už poněkolikáté bylo zařízení oceněno jako nejlepší v republice. Jak zvládl špitál koronavir a proč se jeho šéf hodlá ucházet se o post senátora?

 

 

Pane řediteli, jak hodnotíte opatření s koronavirem, jak je Nemocnice Strakonice zvládla doslova za provozu?

Z této nové situace jsme se především poučili, byla to epidemie! Sháněli jsme ochranné pomůcky a do jisté míry se učili je používat. Nemyslím tím roušky, na ty jsme samozřejmě, jako ve všech nemocnicích běžně zvyklí celá desetiletí.  Ale mám na mysli speciální pláště, štíty, respirátory… Centrální laboratoře Nemocnice Strakonice provedly od března již okoli 7000 PCR-testů, respektive testů na přímou přítomnost viru COVID-19 u pacienta.

Bohužel, jak vidíme všichni kolem sebe, poptávka po těchto vyšetřeních neklesá. Nedávno se naše laboratoř také podílela na odběru vzorků SARS-CoV-19 v Prachaticích, kde byl ten větší problém v jedné firem a testovány byly stovky lidí.

 

Jak takové vyšetření vlastně vypadá?

Po provedeném odběru z nosohltanu má laboratorní vyšetření dvě fáze – nejdříve přípravnou izolaci genetického materiálu a pak vlastní analýzu RNA. Právě přípravu vzorku limitoval nižší výkon staršího izolátoru, proto bylo nutno pořídit nový. Tým pod vedením primářky PharmDr. Evy Šimečkové, zvládá díky novému přístroji zpracovat 48 vzorků do 20 minut. Zrychluje se tedy přípravná diagnostická fáze, pro laboratorní pracovníky úspora času, pro pacienty a lékaře dřívější výsledek.

 

Jak jste to zvládli coby tým, jednotlivá oddělení. Vznikl třeba nějaký zásadní problém?

Na klinických odděleních se zdravotnické týmy rozdělily tak, aby se potkávaly co nejméně. Všichni pacienti procházeli takzvaným třídícím centrem - bylo tam provedeno na 9000 vyšetření a pacienti podle míry rizika dostávali různobarevné pásky, podle kterých jim byla poskytována speciální péče. Celkově výkon nemocnice poklesl, odpadla plánovaná péče ambulantní i hospitalizační, nyní už tři týdny zase jedeme, ale myslím si, že jste to na to, že jsme takovou situaci nikdo před tím nikdy nezažil, zvládli dobře. Žádný zásadnější problém naštěstí nevznikl a všichni – co se našeho týmu týče, vzal rozum do hrsti a pochopení měli i pacientu. Za to jim patří veliký dík.

 

Jak je to bylo s provozem nemocnice a se zákroky, které podstupují vaši pacienti?

Vrátili jsme se před prázdninami poměrně rychle se do běžného provozu.  Někteří pacienti se do jisté míry nějakou dobu obávali plánovaných zákroků, rád bych tyto obavy rozptýlil. Pro zajímavost: speciální uzavřené oddělení za dva měsíce té jarní covidové situace hospitalizovalo 80 pacientů, z nich jen dva byli pozitivní a přeložení na infekční oddělení. Ostatní po zjištění negativity byli překládáni na jiná standartní oddělení strakonické nemocnice.

 

Podle vašeho názoru coby zkušeného nejenom manažera, ale především lékaře – je stále a vůbec nějaký důvod k obavám z koronaviru?

Myslím, že obezřetnosti je třeba a je stále na místě. A to vidíme stále. Nikoli hysterie a přehnaná obava, ale vše s rozumem. Důležité je dodržování hygienických opatření a doporučení. V Jihočeském kraji máme také některá nařízení a také doporučení, především používání roušek tam, kde je v uzavřených prostorách větší koncentrace lidí. Pochopitelně, že nejvíce ohrožení jsou chornicky nemocní pacienti a senioři. Nejenom oni by na sebe měli dávat pozor, ale i my bychom měli být k nim ohleduplní.

 

Někteří epidemiologové možná trochu „straší“ s tím, že by se kupříkladu na podzim mohlo koronavirové onemocnění spojit i s běžnou chřipkou. Je opatrnost na místě?

Kombinace SARS-CoV-2 (což je faktická definice infekčního onemocnění covid-19) s chřipkou by byla velmi nebezpečná, zvláště pro ty rizikové skupiny, tedy chronicky nemocné a oslabené lidi, seniory. Nabádám proto k očkování proti chřipce do příští sezony, protože anticovidová vakcína ještě stále nebude k dispozici!

 

Jako první nemocnice v kraji jste nedávno zavedli i jednu zajímavost - rouškomat. Co bylo důvodem?

Doba koronavirová přináší různá omezení. Poněkud se obávám, že koncem léta a na podzim bude spíše přituhovat. Návštěvníci i pacienti naší nemocnice jsou disciplinovaní, přesto se občas stane, že příchozí či přijíždějící s sebou roušku prostě z banálních důvodů nemají, třeba přijíždějí akutně, návštěvu neplánovali nebo si ji prostě jednoduše zapomněli. Proto v centrální recepci pavilonu operačních oborů jdeme problému naproti - pro návštěvníky jsme postavili "ROUŠKOMAT". Jde o modifikovaný prodejní automat, obsahem jsou nejen roušky, resp, nanoroušky, ale i desinfekce a rukavice. Ve spolupráci s dodavatelem mašiny hodláme přidat časem i ochranné pláště.
Ceny nejsou nijak závratné: jedna rouška je za 20 korun, (balení po dvou za 40,-), nanaorouška 30,- (balení po dvou za 60,-), atd., platí se kartou. A jsme rádi, že návštěvníci zase budou ve zdravotnictví cítit o něco bezpečněji.

 

Už není tajemstvím, že se chcete letos na podzim v senátních volbách ucházet o post senátora za Strakonický a Písecký obvod. Jak vnímáte Horní komoru Parlamentu ČR?

Senát Parlamentu České republiky vnímám jako demokratickou pojistku v politickém systému ČR. Ze svého pohledu vím, že právě tam je možno některé chybné zákony opravit, upravit, případně potvrdit ale i změnit. V Senátu by měli být hlavně lidé se svým jasným názorem, lidé spjatí s určitým regionem, kteří už mají něco za sebou a jsou ochotni pro svůj kraj nadále pracovat.

 

Vy jste nikdy nebyl členem žádné politické strany, kandidujete tedy jako „nezávislý“?

Do voleb sice většinu nominantů vysílají politické strany, ale myslím, že právě do Senátu má každý kandidát jít především sám za sebe. Jsem celoživotní nestraník, který vyznává liberálně-konzervativní hodnoty. Díky tomu mě oslovila jihočeská Občanská demokratická strana a nabídla mi možnost kandidatury. Protože sdílím stejné hodnoty a ideály, které definují politiku této strany, tuto nabídku jsem přijal. Ale i tak kandiduji především sám za sebe!

 

Pokud byste byl senátorem zvolen, hodláte zůstat včele strakonické nemocnice, nebo byste odešel?

Ředitelem ve strakonické nemocnici jsem osmnáctý rok a pokud budu zvolen senátorem, rád bych i tak v této práci pokračoval. Nejsem a necítím se být politikem v pravém slova smyslu a nechci ztratit kontakt s praxí. Kontakt s lékaři, sestřičkami a zdravotníky z naší nemocnice, ale i se spoustou mých přátel a kamarádů. Mezi ně patřím a vždycky patřit budu.

 

Čili máte pocit, že když je někdo zvolen do Senátu a opustí rázem nějaký svůj post, stává se separovaným?

Myslím si, že spousta politiků na tohle zapomene a jsou pak zavření v senátních budovách, politických kancelářích a pohled z praxe jim potom chybí. Já chci zůstat zde a do Senátu jezdit hájit zájmy Jihočechů.

 

Na co byste se chtěl jako případně zvolený senátor v Horní komoře Parlamentu zaměřit?

Logicky se chcii soustředit na oblast, které se celý život věnuji, tedy zdravotnictví. Tam mám opravdu co nabídnout. A samozřejmě sociálním oblastem. Myslím si, že nejenom na Strakonicku a v celém senátorském obvodu, ale v celém kraji je k řešení mnoho oblastí. Rád bych svými dlouholetými zkušenostmi přispěl k tomu, aby se věci posouvaly správným směrem.

 

Jak s informací, že byste se mohl stát poslancem Horní komory Parlamentu ČR, tedy senátorem, naložila rodina?

Tato moje myšlenka prochází jakýmsi rodinným tříbením, manželka, která pracuje jako vrchní sestra je v tom docela orientovaná, čtyři děti mi radí občas v technikáliích a se čtyřmi vnoučaty řešíme spíše jejich, poněkud jiné „problémy“ či „pseudoproblémy“ (smích). Chci ale říct, že můj život je spojený s Jižními Čechami. Ve strakonické nemocnici jsem se narodil, strávil tam dětství, protože oba rodiče byli lékaři a často zde sloužili. Já jsem si venku hrál a tehdejší „strejdové“ primáři mi tam spravovali kolo. (smích). V 70. letech jsem v nemocnici pracoval jako sanitář a od roku 1983 pak na Dětském oddělení coby sekundář, později ordinář intenzivní péče. Od roku 2003 mám tu čest vést tým strakonické nemocnice jako ředitel.

 

Jste člověk, který je nekonfliktní a podle dosavadních ohlasů vaši kandidaturu vítají lidé napříč politickými názory, profesemi i napříč regionem. Jak toto vnímáte?

To mě samozřejmě těší a velmi si toho vážím. Vždyť bychom měli takto fungovat všichni. Každý máme nějaký názor, přesvědčení, víru... ale pokud spojíme síly v tom, aby se některé věci, události a situace vyvíjeli dobrým směrem, ve prospěch lidí, společnosti, pak to může dobře fungovat. Jsem velmi rád, že mě třeba podporují mnozí starostové, podnikatelé, běžní občané - voliči, s nimiž hovořím a nejenom z řad pacientů naší nemocnice (úsměv). Ale i některé významné a známé osobnosti.

 

Co se vám podle vás za tu dobu, co stojíte včele špitálu, podařilo, na co jste pyšný?

S kolektivem spolupracovníků se nám nemocnici podařilo profesně i vybaveností posunout tak, že se stala pevnou součástí sítě jihočeských nemocnic. V letech 2009 a pak 2019 jsme dokonce v celostátní anketě HCI, sledující spokojenost pacientů, motivovanost zaměstnanců a finanční zdraví organizace, zvítězili. Stali jsme se nejlepší nemocnicí v České republice, a na t kromě práce mám celý život spojený se sportem, jako je tenis, basket, cyklistika, fotbal, turistika, horolezectví, vodáctví, ping-pong, motorka. Nejenom díky sportu stále spoustu času trávím mezi mladými lidmi, což mi stále dodává spoustu energie. 

Zdroj: Metropol, Foto: Archiv T. Fialy

Tomáš Fiala vede nemocnici ve Strakonicích 18 let

Tomáš Fiala u přístroje, který vyhodnocuje vzorky na Covid-19

Tomáš Fiala s přáteli rád vyráží i na kolo

Se starosou Strakonic Břetislavem Hrdličkou má ředitel nemocnice dobré vztahy

Nedávno se Tomáš Fiala sešel i se starostkou šumavských Borových Lad Janou Hrazánkovou

Tomáš Fiala se vydal i do Stach a potkal se s Petrem Lamplem, starostou obce

Tomáš Fiala nežije jen prací a sportem ale i kulturou. Vyrazil na výstavu obrazů Kristiana Kodeta na zámek Blatná

Centrální laboratože strakonické nemocnice zpracovali tisíce vzorků na covid-19

Strakonická nemocnice jako první na jihu Čech zřídila Rouškomat

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření