Dětem vstup zakázán, hlásají některé hotely. Ve světě běžné, u nás diskriminace?! - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Dětem vstup zakázán, hlásají některé hotely. Ve světě běžné, u nás diskriminace?!

Chtít si občas odpočinout bez dětí, mít klid, to není žádný hřích ani projev nesnášenlivosti. To, co běžně funguje ve světě, se u nás považuje za diskriminaci, a sice hotely, kde společnost těch nejmenších není zrovna žádána.

 

Hotely a případně restaurace s nápisem „Adults only“, jsou v zahraničí běžné. Nikdo je nebere jako ‘nenávistné’, naopak všichni chápou, že jsou tato místa určena pro lidi, kteří chtějí mít klid. Dětský křik, žvatlání, mnoho energie není pro každého, proto někteří lidé vyhledávají i hotely a celé resorty, kde děti nejsou nebo je jich minimum. Či dokonce rodiče, kteří svěří své ratolesti prarodičům a odjedou na dovolenou skutečně si odpočinout.

 

Ti, kteří chtějí s dětmi jet na víkend či prázdniny pak naopak hledají střediska s nápisem „Family friendly“ a je vše v pořádku.  Jenomže Češi a hlavně naše zákony za vším hledají problém. Zákaz vstupu dětí berou jako diskriminaci. 


Precedentem se stal příad hoteliéra a restauratéra Milana Janků z Mladé Boleslavi, jemuž děti rušily významne hosty. „Náš podnim navštěvují převážně manažeři, kteří si chtějí odpočinout nebo pokračovat v jednaní. Řádění dětí a hluk jim skutečne vadí, stačí se jich zeptat. Proto jsme přijali taková opatření a máme problém,” říkal už před pěti lety podnikatel.


Obchodní inspekce nesdílela jeho důvody a potrestala ho pokutou. Její výklad zákona potvrdil ombudsman a nakonec i soudy. A majitel restraurace a hotelu se nestačil divit. Podle právníků musí mít provozovatel důvod proto, aby vyžadoval zákaz vstupu dětem či rodinám s dětmi. 


Přitom on na dveře umístil nápis, že „restaurace není vhodná pro děti do šesti let v doprovodu rodičů z důvodu rušení ostatních a hotelových hostů“. Dětem starším šesti let pak jeho podnim umožňoval vstup pouze v doprovodu rodičů. Obecný zákaz vstupu dětí do restaurace bez objektivnнho zdůvodněnн tenkrát shledal Nejvyšší správn' soud jako diskriminační. To ale majitel odmítá. A má pocit, že každý by si měl právo zvolit, pro jaký typ hostí či klientů je jeho firma určena… Zvláště, pokud jde o ubytovací kapacity či restauraci.


Ospravedlnitelné by podle soudu bylo třeba to, pokud by podnik byl například stavebně řešen tak, že by neumožnil bezpečný a volný pohyb dětí či rodičů s kočárkem, případně povaha poskytovaných služem. „Zákaz je legitimní třeba v případě provozoven nabízející výhradně sortiment, jehož prodej je dětem zakázán,” uvedl Nejvyšší správní soud.


Majitel hotelu Milan Janků bude nejspíš rozhodnutí soudu respektovat, ale nesouhlasí s ním. Za pravdu mu dává i řada dalších, včetně majitelů prodejen a podobně.


„Proč má třeba chodit otec nebo rodiče do specializované prodejny počítačů a drobné techniky, když vím, že osm z deseti lidí s dětmi, které sem přijdou, musíme hlídat, protože jejich všetečné děti na vše sahají a mohou poměrně drahé zboží poškodit. Sám mám dvě děti a beru je jen tam, kde je to obecně běžné nebo jim jdeme koupit něco na sebe či hračky. Děti umí být všetečné, což je jejich přirozenost, ale jen málo rodičů je zodpovědných a často je nechají dělat, co chtějí,” míní pan Jaromír z Prahy, majitel firmy s počitačovou technikou.


Ochránci práv a dětí a různé skupiny matek na sociálních sítích namítají, že ten, kdo nemá rád děti, nemá rád ani dospělé, a že brání v rozvoji dětí a podobně. Smysl toho je ale jiný, myslí si jak majitel zmíněného hotelu, tak i řada dalších.


„Já třeba zásadně vyhledávám restaurace, hotely a podobně, kde nejsou děti nebo je jich minimum. Po celém dni chci mít klid a ne, aby mi za zády vřeštělo dítě a matka, která se tam baví s kamarádkou ho ani nenapomene. Děti opravdu nemusejí být všude a to mám děcka velmi rád,” zmínil manažer v oblasti financí Jiří Svoboda.


Podobně, jako majitel hotelu v Mladé Boleslavi to mají v Parkhotelu Šumava v Kašperských Horách, který slouží i jako 'lázně'.


„Jsme prvním hotelem v České republice, který neubytovává děti do 15 let věku. Od otevření Šumavských bylinných lázní a zaměření se na novou cílovou skupinu, hostů došlo k tomuto zásadnímu rozhodnutí. Po šesti letech provozu máme od našich hostů pouze pozitivní reakce a mnohdy je to i důvod proč se rozhodli náš hotel navštívit. Pokoje máme pouze jednolůžkové a dvoulůžkové, neposkytujeme žádné slevy na děti a pro děti není přizpůsoben ani jídelní lístek v Lovecké restauraci," mají i na webových stránkách provozovatelé zařízení s tím, že v nejbližším okolí je velké množství hotelů a penzionů, které se orientují na rodiny s dětmi a podle toho vytváří také svoji nabídku služeb. 

 

Zdroj: Metropol / Shutterstock

Majitel hotelu v Mladé Boleslavi se soudil kvůli omezení dětí

Ani hotel v Kašperských Horách nevítá děti do 15 let

A řada hotelů a resortů ve světě toto omezení mají běžně

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření