Kiwanis panenka pomáhá již 15 let - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Kiwanis panenka pomáhá již 15 let

zdroj: N. Křečková

Litoměřice | Od září 2015 spolupracuje litoměřická nemocnice s roudnickým Kiwanis klubem. Ten každý měsíc dodává pro zdejší dětské pacienty Kiwanis panenky, které mohou zdravotníci využít k vysvětlení...

 

léčebných procedur, které dítě podstoupí, řadu z nich mohou na panence i předvést.
 U příležitosti 15. výročí od vzniku této panenky se po celé republice 23. listopadu uskutečnil přímo v nemocnicích Den Kiwanis panenky, při jehož příležitosti navštívili členové Kiwanis klubu z Roudnice nad Labem litoměřickou nemocnici, aby zde představili blíže svoji činnosti a předali další část panenek určených pro hospitalizované děti. Společného setkání se zúčastnili za roudnický Kiwanis klub prezident Lubomír Rulíšek a členové klubu Jarmila Vošalíková a Tomáš Petrák. Za zřizovatele nemocnice, tj. Město Litoměice, přijali pozvání místostarosta Pavel Grund a vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví Renata Jurková, za litoměřickou nemocnici byli přítomni předseda Správní rady Radek Lončák, manažerka pro nelékařské zdravotnické obory Lenka Kalábová, manažer pro lékařské neoperační obory Lukáš Fuhrmann, primář dětského oddělení Vladimír Bárta a vrchní sestra Božena Haufová.
„Kiwanis panenka pomáhá dětem na celém světě  usnadnit jejich pobyt v nemocnicích. Je čistě bílá a měkoučká. Čeká, až si ji děti pomalují za pomoci své vlastní fantazie. Panenka patří dětem, které si ji berou s sebou domů. Víme, že jim zpříjemňuje pobyt v nemocnici,“ popsal prezident roudnického Kiwanis klubu Lubomír Rulíšek.
„Mezi dětmi jsou panenky hodně oblíbené. Líbí se jim, že si je mohou podle vlastní fantazie vymalovat. Panenka je s nimi při hospitalizaci a odchází s dětmi i domů. Stala se z ní taková kamarádka dětí a pomocnice nás zdravotníků,“ potvrdila vrchní sestra Božena Haufová.
Projekt Kiwanis panenky má i další pozitivní stránku. Členové Kiwanis klubů zajišťují nákup látky, její nastříhání, nákup výplně a následné předání do nemocnic. „Samotné ušití zajišťují většinou babičky nebo osamělé matky v domovech důchodců, stacionářích a charitách. Je úžasné, jak i těmto lidem projekt obohacuje život. Od minulého podzimu dodali členové roudnického Kiwanis klubu do roudnické a litoměřické nemocnice více jak 100 panenek,“ doplnila o fakta Jarmila Vošalíková a dodala, že celý projekt Kiwanis panenek by nebyl možný bez významné pomoci sponzorů. „Naším významným sponzorem je firma Johnson Controls v Roudnici nad Labem, která na všechny naše panenky stříhá látku,“ doplnila.
V současnosti se rychle rozšiřuje i jiná možnost využití projektu Kiwanis panenky. Panenky vymalují známé osobnosti, např. herci a výtvarníci, kteří z ní tak udělají zajímavé umělecké dílo. Tyto panenky jsou následně draženy v aukci, jejíž výtěžek jde na podporu organizace nebo jednotlivce, pomáhajícího dětem, nebo přímo postiženým dětem samotným. „Pokud se tato akce vydaří, může jít o zajímavou částku, která může v konkrétním případě výrazně pomoci. Zorganizovat tyto akce není zcela jednoduché. Jde hlavně o to, přesvědčit dražitele, že investují nejen do originálního díla, ale že současně přispívají i na charitu,“ popsal další ze členů roudnického Kiwanis klubu Tomáš Petrák.
Kiwanis byl založen v Americe v roce 1915. Letos tudíž oslavil 100. výročí jeho založení. V začátcích se začali scházet lidi hlavně kvůli svým obchodním a profesním aktivitám. Současně k tomu chtěli přidat i nějakou nadstavbovou složku a dohodli se, že budou pomáhat dětem. Jejich hlavním heslem je „Pomáháme a to rádi“. V současné době jsou na celém světě stovky klubů s mnoha tisíci členy. V naší republice začaly vznikat Kiwanis kluby po sametové revoluci. 
Konkrétně Roudnický klub vznikl v roce 1999. Po celou dobu jeho existence má cca 15- 20 stálých členů a mnoho příznivců. Stal se součástí roudnického společenského života. Pořádá, mimo jiné, známé akce pro děti jako je Halloween nebo Vánoční kapřík. Výtěžky z akcí jdou např. na dětské pěvecké sbory a na projekt Kiwanis panenky. Klub chce rovněž podpořit celosvětovou akci Kiwanisu na vymýcení tetanu matek a novorozeňat v rozvojových zemích. Projekt odstartoval v roce 2010. V průběhu let podpořil tento klub i konkrétní děti ve svém okolí. Současně pořádá i své vlastní akce, jako je Kloboukový bál, maškarní bál, ochutnávky piva, návštěvy Prahy apod.

Zdroj: N. Křečková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření