Polský válečný film Město 44 zaujme vizuálními efekty - Film - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Film

Polský válečný film Město 44 zaujme vizuálními efekty

zdroj: sledujufilmy.cz

Praha | Vizuálními efekty, na kterých spolupracovalo české postprodukční studio UPP, zaujme polský válečný film Město 44, v němž některé části Prahy představovaly varšavské ulice. V příběhu z roku 1944...

 

odehrávajícím se v okupované Varšavě bylo použito 5000 tun trosek, díky nimž tvůrci vytvořili město zničené válkou. Snímek, na němž se podílelo přes 3000 komparsistů, uvede do tuzemských kin distribuční společnost CinemArt 26. března.
    Efekty vytvářel Richard Bain, který spolupracoval s takovými filmovými celebritami, jakými jsou Christopher Nolan, Peter Jackson a Terry Gilliam. Vizuální efekty filmu zahrnují dobovou podobu města, které bylo během války prakticky srovnáno se zemí. Bojové scény včetně výbuchů, střel, létajících těl, kouře a prachu, explodující most a řadu dalších vyráběl tým více než tří desítek specialistů.
    "Film ukazuje kus smutné historie a my si moc vážíme toho, že naše práce na něm byla oceněna i na festivalu v Polské Gdyni, kde jsem mohl na slavnostním ceremoniálu loni 20. září převzít cenu za Nejlepší vizuální efekty," uvedl ředitel studia UPP Vít Komrzý.
    Drsný snímek mladého režiséra a scenáristy Jana Komasy je postaven na základě skutečných událostí. Polské hnutí odporu představované Zemskou armádou (Armia Krajowa) 1. srpna 1944 zahájilo ozbrojené povstání, které mělo osvobodit Varšavu z područí nacistického Německa. Mladí hrdinové pod vedením charismatického vůdce Kobry (Tomasz Schuchardt) jsou svědky i aktéry obětování se a hrdinství, ale i krutosti, zrady a nesmyslného vraždění. Město 44 není podle tvůrců historický film nebo dokument o Varšavském povstání, vypráví prý především příběh o lidech.
    Varšavské povstání bylo největší ozbrojené povstání ze všech evropských odbojových hnutí během druhé světové války. Povstání se mělo uskutečnit ve stejnou dobu jako příchod Rudé armády z východu. Sověti se ale zastavili, zůstali na pravém břehu řeky Visly a umožnili tak nacistům, aby zničili město i polské hnutí odporu. Toto téma je v Polsku stále živé.
    Během jediného týdne od premiéry dokázalo Město 44 přilákat do kin 200.000 diváků. "Je to film zaměřený na mladého diváka. Nejde v něm o politiku, ale o předání silné emoce," napsal filmový kritik z listu Polityka Janusz Wroblewski.
    Na filmovém serveru CSFD má Město 44 67 procent. Recenzenti oceňují působivé efekty, vyčítají předvídatelnou pointu příběhu.
    Tématu Varšavského povstání se věnuje mnoho filmů, nejznámější z nich je snímek Andrzeje Wajdy Kanály. Film získal v roce 1957 Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. Snímky Kanály i Město 44 budou součástí sekce s názvem Polsko 44 na letošním Febiofestu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Film