Ústečané bodovali v Padově a Val Tidone - Hudba - Český Metropol

Hudba

Ústečané bodovali v Padově a Val Tidone

foto archiv

Ústí nad Labem | Základní umělecká škola v Neštěmicích a Giovanni Virtuosi Musicali z.s. vyslaly na dvě evropské soutěže talentované mladé klavíristy – teprve desetiletého Vladimíra Kuželku a Roman Friče, který v rámci soutěžení oslavil své osmnácté narozeniny. Oba chlapci si vedli neobyčejně zdatně. V Padově získali ve svých kategoriích 1. cenu a ve Val Tidone se stal Roman Frič absolutním vítězem.

 

Tato evropská klání měla mnoho společného. Soutěžní program byl volný, omezený pouze časovým limitem a dával tak interpretům příležitost demonstrovat své nejsilnější hudební stránky, technickou vyspělost, tónovou kulturu a celkovou přesvědčivost interpretace. Atmosféra soutěží probíhala ve velmi vypjaté náladě. Úroveň byla neobyčejně vysoká a slabší výkony se v podstatě nevyskytovaly. Vynikající interpreti přijeli především z Japonska, Koreje, Číny a Ruska. Na stupně vítězů však vystoupali pouze ti, co na pódiu předvedli ta nejosobitější provedení. Technická dokonalost je v současnosti naprostou samozřejmostí a nikoho nepřekvapuje.

Na soutěži ve „Val Tidone Young Talent Competition“ patřil Roman ve své kategorii k nejmladším účastníkům. Soutěžil s klavíristy do dvaceti let.  S nejvyšším počtem bodů udělených v rámci soutěže se stal absolutním vítězem. Zvláštností této kompetice byla možnost nastudovat soudobou skladbu italského skladatele v určeném časovém limitu a získat speciální finanční odměnu. I tuto cenu Roman Frič dobyl. Porota byla složena z vynikajících pedagogů a pianistů z Japonska, Itálie, Rumunska a Ruska.

Po ukončení soutěže odjel Roman na druhou soutěž, kde se setkal se svým malým parťákem Vláďou Kuželkou a společně se pustili do „dobývání Padovy“ v 16. ročníku „Concorso internazionale di esecuzione musicale Premio citt’a di Padova“. Soutěž probíhala celý týden v mnoha hudebních oborech. Jednou z nejtěžších disciplín bylo dostat se během vypjatých dní k nástroji a připravit se k vystoupení. Krásné prostory hudebního centra byly neustále plné vynikajících hudebníků, kteří se do posledních okamžiků připravovali k soutěžním výkonům. Přesto, že je mezi chlapci značný věkový rozdíl, byli si vzájemně velkou inspirací. Pravidelně se střídali v ukořistěných třídách určených k přípravě, vycházeli si vstříc, mnoho toho nenamluvili, soustředěně pracovali a chovali se profesionálně. Koncert vítězů byl zasloužený, vykazoval nejvyšší možné kvality všech hráčů a pro oba hochy bylo velikou ctí se ho zúčastnit. Probíhal v reprezentativních prostorách padovského divadla a snímán italskou televizí. Za svůj výkon si vysloužili bouřlivý aplaus.

Soutěži však předcházela náročná příprava, řada interních i veřejných koncertů včetně účasti na dalších soutěžích. Oba klavíristé měli velmi úspěšný školní rok. Vladimír se stal vítězem ústecké mezinárodní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte a své kvality nyní obhájil i v Padově. Je bezesporu nadějným hudebním favoritem našeho města Ústí nad Labem.  Roman Frič je již studentem Konzervatoře v Teplicích. Zdokonaluje se pod vedením Doc. Mg.A. Petra Slavíka  a svého otce Doc. Mg.A. Romana Friče Ph. Současně studuje na Gymnáziu Jateční v Ústí nad Labem. Letos byl úspěšný ve čtyřech klavírních soutěžích, vždy obdržel 1. cenu a se svým spolužákem z gymnázia byl vyhlášen nejlepším studentem soutěže středních škol Microrisc 2018 pod záštitou MŠMT.

Závěrem chceme poděkovat ÚMO Neštěmice a ZUŠ Neštěmice za finanční podporu a stálou přízeň, která dovoluje pianistům reprezentovat Ústí nad Labem v zahraničí. Děkujeme také za laskavost a podporu všem jmenovaným školám a jejich pedagogům, kteří klavíristům velkou měrou pomáhají uskutečňovat jejich soutěžní ambice, uspokojovat umělecké cíle a kvalitně propagovat naše město. Zdroj: Renata Fričová

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Kultura  » Hudba