Červnový tip z Klášterů Český Krumlov: Slavnosti pětilisté růže, Bylinková přednáška, Živé sochy a mnoho dalšího - Kultura - Český Metropol

Kultura

Červnový tip z Klášterů Český Krumlov: Slavnosti pětilisté růže, Bylinková přednáška, Živé sochy a mnoho dalšího

zdroj: 2media.cz

Český Krumlov | Velkolepé Slavnosti pětilisté růže každoročně na pár dní vracejí Český Krumlov do doby panování šlechtického rodu Rožmberků. Letošní ročník se odehraje o víkendu 16. – 18. června ve znamení...

 

430. výročí sňatku Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna. Dějištěm Slavností pětilisté růže budou spolu s dalšími místy v centru města také Kláštery Český Krumlov. 
Unikátní komplex rekonstruovaných středověkých klášterů bude hostit historické hody a scénickou ochutnávku dle renesančních receptů. Polévka, kaše, dobové „delikatesy“, sladké dobroty a koláčky od klášterní pekařky… ochutnávky a prodej teplých i studených pokrmů z dobové gastronomie budou připraveny na Klášterním dvoře nebo v prostorách Oddychového centra 16. 6. od 15 hodin, 17. a 18. 6. od 10 hod. Klášterní hody aneb Krmičky všelijaké v klášterní kuchyni připravené ku uctění veselky J. M. pana vladaře Viléma z Rožmberka vypuknou 16. 6. v 17.30, 17. 6. v 12.00 a 19.30 hodin. Pro návštěvníky bude připraveno vícechodové menu, doprovázené dobovou hudbou, tancem a všelijakým kejklením. (Vzhledem k omezené kapacitě každé ochutnávky je doporučena předchozí rezervace. 
Během víkendových Slavností pětilisté růže bude mimořádně rušno na klášterním dvoře a nádvoří klarisek, kde se každý den odehraje množství koncertů středověké hudby, divadelních představení, šermířských, kejklířských, žonglérských a dalších kratochvílí pro pobavení malých i velkých. Otevřena bude oblíbená Řemeslná ulička s historickým trhem s prodejem a možností vlastnoruční výroby řemeslných výrobků. A navíc bude platit 50% sleva na návštěvu stálých expozic. V neděli 18. 6. v 17 hod. slavnosti vyvrcholí Varhanním koncertem v klášterním kostele – Václav Metoděj Uhlíř na unikátních varhanách z roku 1682 zahraje hudbu českého, rakouského a italského baroka. 
Velký sál bývalého konventu klarisek ve středu 21. 6. provoní bylinky – v 17 hodin začne Bylinková přednáška s fytoterapeutkou Radmilou Malinovskou, jednou z předních českých odbornic zabývajících se účinkem léčivých bylin na lidské orgány. Přednáška bude zaměřena na byliny období kolem Svatého Jána, kdy jsou mnohé rostliny ve svém vrcholu. Rozdělena bude na dvě části – teoretickou a poznávací. Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie 21. 6. v 19 hod. rozezní Koncert duchovní hudby v podání studentského vokálně instrumentálního souboru Souflé z Brna. Studenti brněnského Gymnázia Pavla Křížkovského s uměleckou profilací se v klášterech představí ještě jednou – 23. 6. od 19 hod. v  non-verbálním divadelním představení Živé sochy, inspirovaném sochami a obrazy světců, které jsou konfrontovány s legendami a příběhy.
Kláštery Český Krumlov návštěvníky v červnu lákají řadou dalších akcí – denně jsou přístupné zdejší řemeslné dílny, stálé expozice Život a umění v krumlovských klášterech, Interaktivní expozice lidských dovedností a také jubilejní výstava známé výtvarnice Emmy Srncové EMMA 75 a výstava černobílých fotografií českokrumlovského výtvarníka Jiřího Havlíka nazvaná Průvan krumlovských klášterů. 
Další informace v Návštěvnickém centru Klášterů Český Krumlov a na www.klasteryck.cz

Zdroj: Simona Andělová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Jihočeský  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

31.1%

 

Ne

44.2%

 

Zlepšuje se to

24.7%