Koupí pomněnky mohou lidé pomoci dětem v nouzi - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

Koupí pomněnky mohou lidé pomoci dětem v nouzi

23. května 2011, 14.45 | ČESKÁ REPUBLIKA | Dětem, které chtějí utéct z domova, jsou na útěku nebo jsou pohřešované, pomůže sbírka Linky bezpečí. Pomněnkový den se uskuteční letos již poosmé a lidé mohou děti podpořit koupí samolepky nebo placky, uvedl v pondělí vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

 

"Letos pořádáme sbírku už poosmé. Lidé, kteří budou chtít pomoci dětem, které v těžké situaci zvažují útěk z domova nebo už jsou na útěku, si mohou koupit samolepku nebo připínací placku," řekl v pondělí Porubský. Oba předměty s vyobrazením pomněnky se prodávají po 30 korunách a k dostání nebudou u pouličních prodejců.

"My jsme se rozhodli prodávat předměty skrze naše partnery. I na sobě vidím, že nemám moc vůle zastavit na ulici a lovit z kabelky peněženku, když mě někdo osloví. Možnost koupit si pomněnku od zaměstnance obchodu, kam člověk zavítá, nám přišla důvěryhodnější," řekla na tiskové konferenci ředitelka Sdružení Linky bezpečí Darina Rössl. V předchozích ročnících se vždy vybralo kolem půl milionu korun, které šly na pomoc dětem v nouzi, dodala. Letos však doufá, že by částka mohla být větší, protože Linka bezpečí spolupracuje s významnými partnery, jako jsou síť restaurací Sodexo nebo prodejny Ikea.

Pomněnkový den, kdy budou samolepky k prodeji, se natáhne na celý týden. Akce původně připadala na 25. května, tedy Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Nakonec se však představitelé Linky bezpečí rozhodli, že budou vybírat peníze pro děti celý pracovní týden, dobročinná sbírka proto trvá již od tohoto pondělka až do pátku.

Linka bezpečí vyřídí denně kolem 700 telefonátů. Porubský připustil, že zhruba polovina z nich je "zkušebních", kdy si volající dělají legraci a zkouší, jak provoz linky funguje. Zbylé telefonáty jsou však skutečně od dětí, které se nacházejí v těžké životní situaci. Konzultanti tak po telefonu často řeší problémy týrání, šikany nebo sklony k sebevraždě. Nejčastější jsou útěky z domova. "Ty řešíme v průměru dvakrát denně. Někdy se jedná o děti, které volají po cestě ze školy, že se nechtějí vrátit domů, jindy o děti, které už z domova utekly," vysvětlil Porubský.

Linka bezpečí potom zkouší děti přesvědčit, aby situaci znovu zvážily, nebo jim radí, jak se k problému postavit. Zavedla navíc službu, která umožňuje dětem nechat na Lince bezpečí rodičům vzkaz, který jim předají pracovníci linky. "Ten vzkaz se předává v nezměněné podobě, může to proto být 'Mami, tati, nechci se vrátit domů, protože jsem dostal pětku'. My tento vzkaz předáme rodičům, kteří přes nás mohou svému dítěti i odpovědět," vysvětlil Porubský.

Linka oslaví letos už 17 let své existence, za celou dobu vyřídila kolem osmi milionů telefonátů. Bezplatná linka je v provozu 24 hodin denně, mezi 15. a 19. hodinou mohou děti využít také možnosti anonymního chatu.

Tématické zařazení:

 » Charita