České a moravské obce poslaly hnůj na zúrodnění Prahy - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

České a moravské obce poslaly hnůj na zúrodnění Prahy

Ikona

20. října 2009, 17.49 | ČESKÁ REPUBLIKA | Půl roku přispívali občané z celé České republiky do celonárodní sbírky hnoje. V duchu hesla “Pohnojme pohnojené a vše se v dobré obrátí”, dnes starostové obcí předali 10,5 tuny hnoje na vyživení zeleně v hlavním městě. „Praha se chlévské mrvy neštítí, ba přímo naopak, Pražákům česká vesnice voní,“ reagoval na informace pražský primátor Pavel Bém.

 

Od dubna letošního roku se do sbírky zapojili obyvatelé desítky českých a moravských obcí. Její výsledek, 228 koleček, tedy asi 10,5 tuny hnoje, předali dnes starostové obce Šebetov a Svárov vedoucímu okrasné školky v Ďáblicích Ing. Martinu Vaňkovi. “Hnůj použijeme na vylepšení kvality půdy a pěstebních ploch v okrasné školce Ďáblice,” potvrzuje Vaněk. „Když jsem o projektu slyšel poprvé, myslel jsem si, že jde o provokaci,” říká Zdeněk Čížek, starosta obce Šebetov v okrese Blansko, který byl jedním z prvních nadšenců. „Postupně jsme se jím ale všichni nadchli a několik měsíců se v naší obci o ničem jiném nemluvilo,“ dodává. “Dobrého vína máme na Moravě i pro sebe málo, ale kvalitního hnoje je tu dostatek, tak proč bychom ho neposlali i do Prahy,” dodává s úsměvem.

Celonárodní sbírka hnoje je součástí akce “Naložme to Pražákům”, kterou na apríla vyhlásila Stará myslivecká ze společnosti GRANETTE a.s. Satiricky laděnou formou jejím prostřednictvím poukazovala na rozdíl mezi životem v Praze a v regionech a zejména na fenomén pražáctví. “Pražák je v našem pojetí člověk, který se chová sebestředně a arogantně ke svému okolí. Ať už je z Prahy, Aše nebo Jablůnkova,” říká jeden z koordinátorů akce Jiří Pejša. 

“Naložme to Pražákům” volali nejhlasitěji obyvatelé Moravy. Právě u nich se podle výsledků veřejného průzkumu nejčastěji objevují antipražácké nálady. „Jisté pnutí mezi Prahou a ostatními částmi země vždycky existovalo. Především v Čechách jsme ale zvyklí přijímat Prahu jako hlavu národní komunity. Jiné je to na Moravě a ve Slezsku, kde si vůči Praze tradičně udržují odstup a kritický postoj,“ potvrzuje sociolog PhDr. Jiří Musil, CSc. 

Přestože rozdíly mezi životem Pražanů a mimopražských jsou veliké, neustále roste počet lidí, kteří odchází z hlavního města do regionů. Nejvíce se Pražané stěhují do Středočeského kraje, který pro hlavní město znamená tradiční rekreační a bytové zázemí. Nové domovy nacházejí hlavně v okresech Praha-východ a Praha-západ, tedy v metropolitní oblasti, stále častěji bodují i Nymburk, Mělník, Kladno, Benešov a Beroun, Kolín, Příbram a Rakovník. Migrace však výrazně zesiluje směrem do jižních Čech, poměrně často Pražáci nacházejí nová působiště také na Plzeňsku. Hodně lidí se z hlavního města v poslední době vystěhovalo i do Královéhradeckého kraje, ovšem za uplynulý rok statistiky zaznamenaly růst počtu vystěhovalých do všech 14 krajů.

Tématické zařazení:

 » Charita