Den dětské onkologie - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

Den dětské onkologie

zdroj: Ota Schnepp

Praha | Šíření povědomí o problematice dětské onkologie, pocta dětským pacientům a jejich rodinám, představení pokroků v léčbě nádorových onemocnění v dětském věku a k tomu doprovodný zábavní program, včetně...

 

lampionového průvodu a závěrečného galakoncertu na Václavském náměstí; to byly nosné pilíře III. ročníku Dne dětské onkologie v Praze. Konal se 18. února na Náměstí Václava Havla (piazettě Národního divadla). Ze známých osobností zde nemohl chybět herec Jiří Mádl, již potřetí ambasador akce, z interpretů například Ewa Farna či Tomáš Klus. Den dětské onkologie podpořila i Nadace ČEZ, a to částkou 200 000 korun. 
 
„Hlavní organizátor dne, Spolek Haima CZ, spojuje současné i bývalé pacienty, kteří si v dětském věku prošli nebo právě procházejí onkologickým onemocněním. Nemocným a jejich rodinám pomáhá se zvládáním těžké životní situace a s návratem k běžnému životu. Během tohoto procesu hraje bourání předsudků společnosti nezastupitelnou úlohu. Jsme rádi, že tomu můžeme být nápomoci prostřednictvím našeho grantového řízení Podpora regionů,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. 
 
Cílem Dne dětské onkologie je šíření povědomí o problematice nádorových onemocnění v dětském věku a detabuizace tohoto tématu ve společnosti. Navíc letošním nosným tématem byly nádory na mozku. Při té příležitosti si mohl každý přímo na Náměstí Václava Havla vyzkoušet i unikátní interaktivní hru. „Prostřednictvím hry, využívající prvku virtuální reality, se všichni zájemci přenesou do prostředí lidského mozku, kde svedou boj s nádorovým bujením,“ uvedla MUDr. Lucie Hrdličková, z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN v Motole. 
 
Autorem počítačové hry „That Dragon Cancer“ je přitom otec chlapce léčeného pro nádor mozku. PC hra byla uvedena na trh začátek roku 2016 a ihned se setkala s obrovským ohlasem nejen v USA. Představuje totiž nejen jedinečný způsob šíření povědomí o problematice dětské onkologie, ale také nezapomenutelný zážitek pro každého, kdo se odváží ji zahrát.
 
Den dětské onkologie má veřejnost upozornit na to, že ne vždy je situace beznadějná, jak na první pohled vypadá. „Snažíme se tak změnit zažitý stereotyp, kdy česká veřejnost zpravidla vnímá onkologickou diagnózu u dětí jako beznadějnou situaci. Úspěšnost léčby je přitom navzdory tomuto přesvědčení poměrně vysoká. Dnes dokážeme v České republice vyléčit až 85 % nemocných dětí,“ uzavřela Lucie Hrdličková.
 
Podle statistiky v České republice ročně onemocní 350 dětí, které se pak řadí mezi onkologické pacienty. Nejčastější nádory dětského věku jsou akutní leukémie a nádory mozku. Léčba dětských nádorů probíhá na 8 pracovištích dětské hematologie a onkologie, a to v Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ústí nad Labem. V rámci celé Evropy onemocní ročně zhoubným nádorem 15 000 dětí. Onkologickou léčbu již v dětském věku postoupilo celkem 500 000 Evropanů. Jsou to ti, co měli štěstí a svůj boj s nádorem vyhráli. Jiným bohužel zákeřná nemoc nedá šanci, i když zpočátku třeba ano, a boj s ní nakonec prohrají. Ročně tak v Evropě zemře na zhoubné nádorové onemocnění 3 000 dětí.

Zdroj: Ota Schnepp

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Charita  

 » Kraje  » Praha  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření