Plzeňský kraj předal záchranářům tři nové automobily - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

Plzeňský kraj předal záchranářům tři nové automobily

Ikona

19. května 2009, 23.29 | PLZEŇ | Tři nové vozy získala v úterý do svého užívání záchranná služba Plzeňského kraje, jde o dvě sanitky VW Transporter T5 a jeden Mercedes Vito. O posílení vozového parku informoval ředitel záchranné služby Ivo Rada. "Jedna sanita bude jezdit v Plzni, druhá jde do Klatov a mercedes putuje do Domažlic, kde bude sloužit k dopravě zraněných a nemocných.

 

Každý z vozů VW Transporter přišel na 2,1 milionu korun, mercedes byl za 1,1 milionu korun," uvedl ředitel Rada. Vozidla předal záchranářům Václav Šimánek (ČSSD), krajský radní pro oblast zdravotnictví. Záchranku zřizuje Plzeňský kraj a ten také nové automobily zakoupil. Vybavení nových sanitek umožní záchranářům poskytnout pacientům intenzivní péči srovnatelnou s oddělením ARO v nemocnici.

"V Plzeňském kraji pracuje u záchranné služby celkem 370 osob a k dispozici mají záchranáři 35 rychlých vozidel. K tomu lze připočítat ještě 22 záložních sanitek, které je možné také použít v případě potřeby," řekl Rada. V Plzni je denně v pohotovosti sedm výjezdových automobilů. V noci se počet snižuje o dvě posádky. Za rok mají záchranáři v Plzni kolem 40 tisíc výjezdů k pacientům. Roční provoz záchranky přijde na 230 milionů korun.

"Nejrizikovějším místem v Plzni je pro naše posádky při ostrém výjezdu celá Klatovská třída, především pak křižovatky Na Belánce a Masarykovo náměstí. Bývá tam vždy velmi hustý provoz, nikdy nevíte, kdo vám tam vlétne do cesty," řekl pro agenturu Mediafax Luděk Hejkal, lékař plzeňské záchranky. V současné době je velmi problematický průjezd také Karlovarskou třídou v úseku, kde se opravuje tramvajový pás a provoz je tam sveden ze tří do dvou pruhů. "Někdy je lepší sirénu v tomto místě vypnout a nestresovat řidiče, kteří jinak zamrznou na místě a nedokážou nám uhnout z cesty," řekl Hejkal.

Zatímco s počty řidičů sanitek a zdravotními sestrami nemají u záchranky problémy, lékaři citelně chybějí. "U záchranky pracuje 40 lékařů a do plného stavu jich chybí ještě 20, aby ti současní nemuseli sloužit až 100 hodin přesčasů. Lékařem u záchranky se bohužel nemůže stát absolvent lékařské fakulty," řekl Rada. "Na zásahy může jezdit až po získání odborné způsobilosti a pěti letech praxe, po třech letech praxe může pracovat pod dohledem," dodal ředitel Ivo Rada.

Tématické zařazení:

 » Charita