V Somálsku jsou hrubě porušována práva dětí, bije na poplach Amnesty International - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

V Somálsku jsou hrubě porušována práva dětí, bije na poplach Amnesty International

20. července 2011, 18.02 | SOMÁLSKO | Somálsko se nepotýká jen s humanitární krizí kvůli hladomoru, v zemi jsou trvale porušována také lidská práva. Ze středeční zprávy organizace Amnesty International vyplývá, že v zemi jsou porušována práva dětí, které islamistické ozbrojené skupiny verbují jako dětské vojáky.

 

"Krize v Somálsku není pouze krizí humanitární: jde o krizi lidských práv a dětskou krizi," uvedla zástupkyně ředitele Amnesty International pro Afriku Michelle Kagari.

Zpráva Amnesty International poukazuje zejména na trvající problém verbování dětí mladších 15 let do místních "armád", kde jsou jako dětští vojáci vtahováni islamistickými skupinami do ozbrojených konfliktů. V nich často utrpí vážná zranění nebo přijdou o život.

Velkou hrozbou je přitom skupina Šabáb, která ovládá pět regionů v jižním a středním Somálsku a která spolupracuje s mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida.

"Jako dítě v Somálsku neustále riskujete život: můžete být zabiti, naverbováni a posláni do přední linie. Můžete být potrestáni Šabábem, protože vás chytili při poslouchání hudby, nebo že jste měli na sobě 'špatné oblečení'. Musíte se starat sami o sebe, protože jste ztratili rodiče. Nebo můžete zemřít, protože nemáte přístup k odpovídající zdravotní péči," popisuje bezútěšnou situaci Kagari.

Zpráva vychází ze svědectví téměř dvou stovek uprchlíků, kteří v současné době žijí v Keni nebo Džibutsku. Většina z nich odešla z rodného Somálska právě kvůli neustálé hrozbě verbování dětí do ozbrojených skupin nebo kvůli malým možnostem dětí na vzdělání. Děti, kterým se nepodaří z krizové oblasti jižního Somálska odjet a stanou se dětskými vojáky, jsou často mučeny, přihlíží hrůznému mučení i zabíjení svých příbuzných a známých.

"Děti byly bičovány, na vlastní oči sledovaly děsivá porušování lidských práv, včetně kamenování, amputací a zabíjení ozbrojenými islamistickými skupinami na veřejných prostranstvích," uvádí Amnesty.

Tento problém přitom Somálsko trápí už delší dobu. Podle Amnesty International je somálská přechodná federální vláda vedena na černé listině Spojených národů jako strana, která verbuje, zneužívá, zabíjí a mrzačí děti v ozbrojených konfliktech. "Zavázala se k respektování práv dětí, ale zatím nepřijala žádná konkrétní opatření k ukončení využívání dětí v bojových akcích," píše ve zprávě Amnesty.

Podle organizace, která dlouhodobě upozorňuje na porušování lidských práv v různých koutech světa, by mělo mezinárodní společenství začít situaci urychleně řešit. Jinak totiž hrozí, že z dětí, které zažily podobné hrůzy a navíc se jim dostalo jen mizivého nebo žádného vzdělání, vyroste ztracená generace, která nebude schopná problémy jakkoli řešit.

O Somálsku se nyní mluví zejména kvůli hladomoru, který zemi postihl. Oblasti zasažené hladomorem přitom ovládají právě povstalci z organizace Šabáb. Humanitární situaci zhoršilo kromě dlouhých období sucha také to, že skupina Šabáb zakázala v Somálsku dovoz potravin. Zákaz odůvodňovala tím, že místní zemědělci přicházejí o obživu. Zákaz odvolala až začátkem července. OSN žádá, aby islamisté dali humanitárním organizacím záruky, že na ně nebudou útočit.

Ze Somálska podle OSN teď prchá každý den přes hranice do Keni a Etiopie více než tisíc obyvatel. OSN uvádí, že v Somálsku, Etiopii a Keni v současnosti trpí nedostatkem vody a potravy více než 11 milionů lidí.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Charita