Neurochirurgové si připomínají vznik pracoviště v Ústí - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Neurochirurgové si připomínají vznik pracoviště v Ústí

foto archiv

Ústí nad Labem | Neurochirurgové z ústecké Masarykovy nemocnice si připomínají padesát let od vzniku svého pracoviště. Současná Neurochirurgická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem díky vynikajícím výsledkům patří mezi špičková pracoviště nejen v České republice, ale také v Evropě.

 

Zatím posledním důkazem je velmi úspěšné uspořádání Výročního kongresu České a Slovenské neurochirurgické společnosti ve dnech 25. - 27. září 2018. Velkým vyznamenáním pro ústecké neurochirurgy byla účast profesora Franca Servadeiho z Itálie, protože šlo o historicky první návštěvu prezidenta Světové federace neurochirurgických společností (WFNS) na Výročním kongresu České neurochirurgické společnosti.

Krajská zdravotní a ústecká Masarykova nemocnice si letos připomíná 50. výročí od založení neurochirurgie v Ústí nad Labem primářem MUDr. Zdeňkem Malým v roce 1968.

Kongresu a oslav se zúčastnili dva předchozí primáři, konkrétně primářka MUDr. Eva Urbánková, prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc., jenž v Ústí nad Labem pracoval 20 let a od roku 1997 působí jako přednosta v Ústřední vojenské nemocnici Praha, a prof. MUDr. Petr Suchomel, Ph.D., který pracoval na ústeckém neurochirurgickém oddělení deset let a poté založil neurochirurgii v Liberci.

"Mezi hlavní témata naší kliniky patří léčba mozkových tumorů, cévní neurochirurgie, páteřní chirurgie, chirurgická léčba hydrocefalu a  chirurgie periferních nervů a brachiálního plexu. Oblastmi, jimiž se zabýváme a kterých je naše činnost součástí nebo v nich úzce spolupracujeme, je cerebrovaskulární program, neuroonkologie, chirurgie baze lební, spondylochirurgie, tedy chirurgie páteře, neurotraumatologický program, dětská chirurgie a neuroendoskopie, chirurgie periferních nervů, léčba chronické bolesti a normotenzní hydrocefalus. V loňském roce jsme například jako první v Česku použili při operaci skoliózy páteře implantát vyrobený, ještě před samotným operačním výkonem, pacientovi na míru, a letos se nám podařilo uspořádat dvoudenní intenzivní kurz chirurgie periferních nervů, v rámci České republiky unikátní akci, na kterou přijeli i odborníci ze Slovenska," přibližuje prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zdraví