Krajskou zdravotní navštívila velvyslankyně Norského království - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Krajskou zdravotní navštívila velvyslankyně Norského království

foto archiv

Ústí nad Labem | Do ústecké Masarykovy nemocnice, největší a nejvýznamnější z pěti nemocnic, které společnost Krajská zdravotní, a. s. (KZ), sdružuje, zavítala ve čtvrtek 26. dubna 2018 velvyslankyně Norského království v České republice paní Siri Ellen Sletner a její poradce pan Terje B. Englund.

 

Během své návštěvy si prohlédli Novorozenecké oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., které je jedním z 12 perinatologických center v České republice. Norské hosty doprovodili Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., generální ředitel Ing. Petr Fiala, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., MUDr. Josef Liehne a hlavní sestra Mgr. Markéta Svobodová a zástupci vedení novorozeneckého oddělení MUDr. Patrik Hitka, Ph.D., a Lenka Nováková.

V lékařské knihovně Vzdělávacího institutu KZ generální ředitel Ing. Petr Fiala představil Krajskou zdravotní, a. s., a jejích pět nemocnic v prezentaci, která paní velvyslankyni velmi zaujala. "Můj dojem je, že jste špičková moderní nemocnice," uvedla po prezentaci, ve které ji oslovila především robotická chirurgie.

"Robotická chirurgie v ústecké nemocnici letos oslaví 10 let. V dubnu zahájili provoz v motolské fakultní nemocnici, v největším zdravotnickém zařízení v České republice, a profesor, který ji tam vede, se dlouho školil právě v našem Centru robotické chirurgie," upozornil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

"Robotických center je v České republice osm, v Masarykově nemocnici byl robot druhý Česku. Soustředí se na operace urologické, chirurgické, gynekologické, ale navíc tady robotickou asistencí využíváme pro krční chirurgii," doplnil MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Velvyslankyně Norského království v České republice paní Siri Ellen Sletner se dále zajímala především o rozdíly mezi zdravotnictvím v Norsku a České republice. "Norsko je poměrně velká země, takže jsme provedli rozsáhlou reformu a zemi rozdělili do čtyř center. Každá oblast má jednu špičkovou instituci a řadu méně špičkových. V Norsku říkáme, že například čím víc má chirurg pacientů, tím bude lepší. Právě proto došlo v Norsku k jisté specializaci, takže jedna nemocnice se stará třeba jen o srdeční choroby. Jak je tomu tady?" zajímala se. 

"Každá z našich nemocnic poskytuje základní a specializovanou péči, řada z nich, zejména pak ústecká nemocnice, i péči superspecializovanou. V Ústeckém kraji máme více chorob onkologických, ale i těch srdečních, proto usilujeme i o kardiochirurgii," vysvětlil generální ředitel Ing. Petr Fiala.

Novorozenecké oddělení, které je součástí ústeckého perinatologického centra, v uplynulých letech Norské fondy v rámci tří projektů významně podpořily nákup přístrojů a vybavení. "V České republice máme tři stupně péče: základní, střední - tedy intermediární - a pak jsou to perinatologická centra. To v ústecké Masarykově nemocnici je jedno z 12 perinatologických center a zajišťuje tak všechny tři úrovně péče," přiblížil během prohlídky novorozeneckého oddělení MUDr. Patrik Hitka, Ph.D. Následně vzácné návštěvě ukázal jednotku intenzivní a resuscitační péče s inkubátory. Velvyslankyně si tak mohla prohlédnout i nové patchworkové deky nebo kamerky, díky nimž mohou děti v inkubátorech sledovat i jejich rodiče.

 

Projekty Norských fondů podpořily v letech 2008 - 2017 perinatologická centra Krajské zdravotní, a. s., v Masarykově nemocnici v Ústí Labem, o. z., a Nemocnici Most, o. z. Z celkové hodnoty projektů 26 435 206 Kč, ze které dotace činila celkem 20 280 918 Kč, bylo pořízeno pro obě centra 52 přístrojů a vybavení, z toho pro ústeckou Masarykovu nemocnici 40 přístrojů a dalšího vybavení za 20 869 679,10 Kč a pro Nemocnici Most 12 přístrojů a dalšího vybavení v ceně 5 565 526,90 Kč. Součástí jednoho z projektů byly i vzdělávací akce pro lékařský a nelékařský zdravotnický personál, preventivní program pro rodiče nedonošených dětí a osvětová akce pro studenty středních škol s náklady celkem 391 447,20 Kč. Zdroj:

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zdraví  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření