Hana Maierová zve turisty na návštěvu Libereckého kraje - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Hana Maierová zve turisty na návštěvu Libereckého kraje

zdroj: archiv Metropolu

Liberec | Doba letních dovolených a prázdnin je v plném proudu. Platí to i o Libereckém kraji, který sice patří k nejmenším v České republice, může ale domácím i přespolním turistům nabídnout bezpočet přírodních...

 

krás i památek. Hany Maierové, statutární náměstkyně hejtmana, která má řízení rezortu cestovního ruchu, památkové péče a kultury na starosti, se Metropol zeptal, co by nemělo uniknout jejich pozornosti.


Jaké novinky jste pro turisty letos přichystali?
Naší novinkou je mobilní aplikace s názvem „Průvodce Libereckého kraje“. Ta umožní  uživatelům vidět ve svém mobilu kompletní informace, které se budou hodit pro naplánování i během návštěvy Libereckého kraje. Nový mobilní turistický průvodce pomáhá návštěvníkům získat přehled o turistických zajímavostech Libereckého kraje, možnostech ubytování a stravování, ale také o kulturních a sportovních akcích. Všechny body zájmu si uživatel může zobrazit na mapě a to včetně tipů na výlety a naučných tras. U zájmových bodů jsou dostupné informace o kontaktech, otevíracích dobách, vstupném, ale i akcích, které se v daném místě konají. Průvodce obsahuje tzv. rozšířenou realitu, která uživateli ukáže zájmové body, které jsou viditelné z jeho aktuální polohy. Aplikace je k mání ZDARMA ke stažení přes odkaz na www.liberecky-kraj.cz a je dostupná pro operační systémy Android, iOS a Windows Phone.


Co by si rozhodně hosté neměli při návštěvě Libereckého kraje nechat ujít?
V našem kraji si najde každý to své – rodiny s dětmi, zájemci o kulturu a památky i adrenalinové sporty. Zážitek a poznání nabízí botanická a zoologická zahrada v Liberci, která se pyšní chovem bílých tygrů, ojedinělé je i liberecké science centrum iQLANDIA s planetáriem a park s nabídkou poznání fyzikálních, chemických i jiných zákonů na vlastní kůži v interaktivních expozicích, nebo dinosauří park s modely v životních velikostech. Letní workshopy a výstavy si připravila Oblastní galerie i Severočeské muzeum Liberec.
Pro malé návštěvníky jsou připravena muzea hraček, panenek a medvídků v Jablonci nad Nisou, Smržovce, Troskovicích a Jiřetíně pod Bukovou, kde si mohou vyrobit vlastní dřevěnou hračku. Vyjížďku výletním vláčkem, korálkovou dílnu či prohlídku farmy je možné absolvovat v Pěnčíně. Nostalgické jízdy historickými vlaky lze prožít na Zubačce jedoucí z Tanvaldu do Harrachova, neopakovatelné kouzlo mají i plavby parníkem po Máchově jezeře. Rumcajse, Manku i Cipíska je možné potkat v Rumcajsově ševcovně či v galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně. Bobík, Myšpulín, Fifinka a Pinďa. Hrdiny oblíbeného dětského komiksu lze obdivovat v muzeu v Doksech. Poznat svět textilního tisku pomůže interaktivní centrum v České Lípě, v ruční papírně ve Zdislavě si můžou malí i velcí vyrobit vlastní arch ručního papíru. Výrobu karnevalových masek doporučují v muzeu v Zákupech a zručnost výroby vánočních ozdob z perliček je možné obdivovat v Poniklé.
Liberecký kraj je protkán hustou sítí dobře značených turistických tras, které vedou turisty přírodou k atraktivním místům a památkám. Hory celého regionu jsou propojeny hřebenovou trasou Hřebenovka, která vede z Česko-saského Švýcarska až do Krkonoš. Nejznámější trasou Českého ráje je Zlatá stezka procházející cennými přírodními lokalitami, skalními městy a romantickými údolími kolem roubených stavení, hradů a zámků i rozhleden.
Liberecký kraj přitahuje také cyklisty. Ať už rodiny s dětmi, tak i náročnější cyklisty. Ve všech oblastech fungují letní cyklobusy, které vyvezou cyklisty do náročnějších terénů. Nejznámějšími cyklotrasami jsou Greenway Jizera, dálková mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa, která vede až k Baltskému moři, cyklostezky Ploučnice a Varhany na Českolipsku nebo náročnější trasy a dlouhé sjezdy v oblasti Krkonoš. Díky zpřístupnění bývalého vojenského prostoru Ralsko a a řadě inline stezek si přijdou na své i milovníci inline bruslení.
Oblíbeným místem nejen vyznavačů adrenalinového ježdění, ale i rodin s dětmi je Singltrek u Nového Města pod Smrkem. Tato unikátní síť úzkých cyklostezek, umístěná pod majestátní horu Smrk do divoké přírody severních svahů Jizerských hor, nabízí různé stupně obtížnosti a zážitek z jízdy po českém i polském území Jizerských hor.
Zejména Českolipský region a Český ráj jsou rájem vodních sportů. Nabízí vodní lyžování ve Stráži pod Ralskem, yachting a windsurfing na Máchově jezeře nebo vodní turistiku na řece Jizeře, Nise a Ploučnici. Jizerské hory jsou unikátní soustavou několika přehrad, z nichž nejznámější jsou v Josefově Dole, na Souši nebo Protržená přehrada kousek od Desné.
Fenoménem Libereckého kraje, zejména Jizerských hor, jsou rozhledny různých konstrukcí, výšek a stáří. V kraji jich jsou téměř čtyři desítky.
Dlouhou a bohatou historii regionu připomínají hrady a zámky, které jsou rozesety zejména po Českém ráji a Českolipsku. Symbolem Českého ráje je zřícenina gotického hradu Trosky s věžemi Babou a Pannou na čedičových skalách, opominout nelze nejstarší hrad z poloviny 13. století – Valdštejn, tajuplný hrad Kost, lovecký zámeček Humprecht, pohádkový zámek Hrubá Skála či bohatě zařízený zámek Hrubý Rohozec. Zámek Sychrov s největší sbírkou francouzského portrétního umění ve střední Evropě a řezbářskou výzdobou patří k nejnavštěvovanějším památkám kraje. I Českolipsko je z hlediska historických památek velmi pozoruhodné. Historický vývoj celého regionu byl ovlivněn polohou na staré obchodní cestě do Horní Lužice, na území Českolipska leží více jak šest desítek zřícenin hradů původně střežících tuto stezku. Nejznámější památkou tohoto regionu je gotický královský hrad Bezděz, založený Přemyslem Otakarem II. nebo skalní hrad a poustevna Sloup. Neopakovatelné kouzlo mají zámek Lemberk, spojovaný s osudem svaté Zdislavy, zámek Zákupy, který užíval císař Ferdinand I. Dobrotivý jako letní rezidenci, nebo hrad a zámek Grabštejn s pozoruhodnou kaplí sv. Barbory. V Jizerských horách je nejvýznamnější hrad a zámek Frýdlant, který patřil Albrechtu z Valdštejna a rodu Clam-Gallasů, jenž zde 1801 zřídil první hradní muzeum ve střední Evropě. S krkonošským regionem je spojený rod Harrachů, který od 17. století vlastnil jilemnické panství. Sídlem rodu se stal zámek v Jilemnici.
Liberecký kraj je známý svou dlouholetou tradicí sklářství a bižuternictví. Český ráj oplývá nalezišti drahých kamenů, z nichž nejznámější je český granát, ze kterého se vyrábí šperky oblíbené i ve světě. Příležitost obdivovat um sklářských mistrů skýtá sklářské muzeum v Novém Boru a Kamenickém Šenově, Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou či v Harrachově. Foukat sklo na vlastní dech lze ve sklářských dílnách a sklárnách v Lindavě a na Novoborsku, v dílnách nejen na Jablonecku, Železnobrodsku a Turnovsku má návštěvník možnost si um bižuterních a šperkařské techniky vyzkoušet.
Skvostem sakrálních staveb a poutním místem je bazilika a klášter v Hejnicích. Českolipskem prochází poutní stezka, která provází po jedinečných sakrálních stavbách regionu. Rozšířená trasa je připomínkou původní staré poutní cesty a ze Žitavy směřuje do Horní Police přes Jablonné v Podještědí, Zákupy, Českou Lípu a Jezvé. Barokní kouzlo klášterů, které slouží muzejním účelům, je možné obdivovat v Hostinném či ve Vrchlabí.


Kam byste, vy osobně, pozvala milovníky historie?
Akcí, které se přes léto v našem kraji konají, je nepřeberné množství. Já osobně bych vás chtěla pozvat na Dny lidové architektury. Tradice Dnů lidové architektury byla zahájena v roce 2013 u příležitosti 200. výročí narození Jakuba Bursy, proslulého zednického mistra a lidového umělce působícího v okolí Volyně a Vlachova Březí na Prachaticku, kde také proběhly hlavní vzpomínkové akce spojené s putováním po jím vytvořených stavbách. Příznivé ohlasy a řada podobných aktivit na různých místech vyústily v rozhodnutí pořádat Dny lidové architektury každoročně a vždy právě v období kolem 21. července, tedy v termínu spojeném s datem narození tohoto významného osobitého tvůrce.
V Libereckém kraji se uskuteční ve dnech 23. a 24. července a těžištěm bude tentokráte Vísecká rychta v Kravařích, kde se v sobotu (23.7.) můžete těšit na bohatý doprovodný program v podobě koncertů, komentovaných prohlídek expozice lidového bydlení, divadelní představení, tvořivé dílny pro děti, výstavu o bylinách a jejich využití pro člověka.
Turisté mohou navštívit ještě dalších 12 objektů v Libereckém kraji, které budou volně přístupné, příp. se na nich koná doprovodný program. Zajeďte si třeba do Doks, Frýdlantu, Bulovnky, Trávníčku, Pertoltic, Dolánek u Turnova, Chrastavy nebo do Příšovic. Kompletní program najdete na www.liberecky-kraj.cz

Zdroj: Liberecký kraj

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký  

 » Cestování  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření