Češi při cestování nejčastěji využívají osobní auta - Cestování - Český Metropol

Cestování

Češi při cestování nejčastěji využívají osobní auta

zdroj: archiv Metropolu

Brusel | Češi při cestování stejně jako ostatní obyvatelé Evropské unie nejčastěji využívají osobní automobily. Letadla jsou však u Čechů až na čtvrtém místě, zatímco v rámci celé EU patří letecké přepravě...

 

druhá příčka. Vyplývá to z údajů za rok 2012, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. Údaje se týkají turistických výletů a služebních cest, na kterých lidé strávili alespoň jednu noc.
    Obyvatelé EU podle Eurostatu v roce 2012 uskutečnili 1,2 miliardy takových cest, z toho více než tři čtvrtiny v zemi, ve které žijí. Na zahraničních cestách se 85 procenty podílela Evropa. Druhé místo obsadila Asie (4,5 procenta), za kterou následovala Afrika (4,1 procenta). Severní Amerika obsadila až čtvrtou příčku s podílem 3,8 procenta.
    Nejčastějšími cíly zahraničních cest obyvatel EU po Evropě byly podle Eurostatu Španělsko, Francie a Itálie. Nejoblíbenějším destinacemi Čechů pak byly Slovensko, Chorvatsko a Itálie.
    Při svých cestách doma i v zahraničí Češi v 75 procentech případů využívali osobní automobily. Na druhém místě byly autobusy se zhruba desetiprocentním podílem, za kterými následovaly vlaky s osmiprocentním podílem. Teprve čtvrtá příčka patřila letadlům, které Češi využili jen u necelých šesti procent cest.
    V celé EU byly na prvním místě rovněž osobní automobily (65 procent). Letadla byla s 15procentním podílem na druhém místě, teprve za nimi následovaly vlaky a autobusy.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Cestování