Lesy ČR dnes otvírají novou naučnou stezku Bohumila Hrabala - Cestování - Český Metropol

Cestování

Lesy ČR dnes otvírají novou naučnou stezku Bohumila Hrabala

zdroj: archiv Metropolu

Hradištko (Nymbursko) | Státní podnik Lesy České republiky dnes dopoledne otevřou u Svatojosefského pramene v Kersku novou naučnou stezku Bohumila Hrabala ke stému výročí jeho narození. Akce je spojena s...

 

komentovanou procházkou. Stezka vede kerským lesem oblíbenými místy spisovatele a měří sedm kilometrů. Její vybudování stálo zhruba 600.000 korun, Lesy ČR se podílely částkou 429.000 korun. ČTK to sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
    Stezka má 13 zastavení s informačními panely. "Nenáročná trasa se dá příjemným procházkovým tempem zvládnout za tři hodiny. Návštěvníci zde najdou i altán a odpočinkové lavice," uvedl mluvčí. Na vzniku stezky se podílelo kromě Lesů ČR Sdružení obcí Kersko, které tvoří město Sadská a obce Třebestovice a Hradištko. Na komentovanou prohlídku naváže kulturní program 16. Hrabalova Kerska na zahradě Lesního ateliéru Kuba.
    V Kersku se nachází rozsáhlý komplex Kerského lesa s borovými, dubovými a březovými porosty na štěrkopískovém podkladu labské nivy. V lokalitě jsou navíc další zajímavá místa: přírodní památka Kerské rybníčky s ojedinělým výskytem čolka velkého a národní přírodní památka Slatinská louka u Velenky se vzácnými rostlinami. Mezi další zajímavosti patří například minerální Svatojosefský pramen.
    Bohumil Hrabal v Kersku žil a tvořil. Kersko a jeho obyvatele čtenářům nejpodrobněji představil ve své knize povídek Slavnosti sněženek z roku 1978. V roce 1983 se kniha dočkala stejnojmenného filmového zpracování. Hrabal byl nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Za své dílo získal několik českých i světových literárních ocenění, například za knihy Příliš hlučná samota nebo Obsluhoval jsem anglického krále.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Cestování  

 » Kraje  » Středočeský