Vodáci dnes v Suchdole odemkli Lužnici a zahájili sezonu - Cestování - Český Metropol

Cestování

Vodáci dnes v Suchdole odemkli Lužnici a zahájili sezonu

zdroj: archiv Metropolu

Suchdol nad Lužnicí (Jindřichohradecko) | Na první letošní jarní plavbu po Lužnici se dnes vydalo přibližně 140 kanoí, kajaků, raftů a dalších plavidel. Tradiční odemykání řeky se uskutečnilo popětatřicáté. Zatímco loni...

 

bylo při zahájení vodácké sezony na Lužnici zataženo s teplotou vzduchu pouhé tři stupně nad nulou, letos vyjížděli vodáci za krásného jarního počasí.
    "V lodích odjely přibližně tři stovky vodáků, další desítky lidí se vydaly na trasu po břehu. Je to jeden z nejvydařenějších ročníků," řekl ČTK Karel Böhm z pořádajícího suchdolského vodáckého klubu.
    Rituál odemykání řeky začal tradičně zvoněním zvonu. Poté se Lužnice symbolicky odemkla velkým, přibližně 40 centimetrů dlouhým železným klíčem. Krátce po 10:00 vyrazili vodáci z tradičního místa pod mostem u silnice ze Suchdola na Klikov na osmikilometrovou plavbu ke známému jezu Pilař. Některé posádky dojedou až do 12 kilometrů vzdálené Majdaleny, kde je tábořiště a dobrý přístup na břeh.
    Lužnice je poklidná nížinná řeka, od pramene k soutoku s Vltavou je dlouhá kolem 200 kilometrů. Proud bývá rychlejší jen při tání sněhu nebo po větších deštích. Vodáků přijíždějí v sezoně tisíce. Jejich zájem o tuto řeku dokládají různé akce - kromě zamykání poslední říjnovou sobotu a odemykání poslední sobotu v březnu to je i pravidelná Vánoční jízda.
    Hlavně o prázdninách sjíždějí Lužnici i méně zkušení vodáci. I na tomto toku jsou ale nebezpečná místa. Pověstný je jez Pilař, kterému se někdy říká jez smrti. O život tam přišlo několik desítek lidí. Vodáci v tomto místě přenášejí lodě po břehu.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Cestování  

 » Zajímavosti