V táborech thajského boxu bojují turisté s kilogramy - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

V táborech thajského boxu bojují turisté s kilogramy

zdroj: gulfnews.com

Pchúket (Thajsko) | V táboře s výcvikem thajského boxu tlučou turisté vyzbrojení příliš velkými rukavicemi do boxovacích pytlů. Bojuje se tu denně, avšak proti nadváze, píše agentura AFP. Mnozí cizinci, znepokojení...

 

svými rozměry, přicházejí na thajský ostrov Pchúket, ne však proto, aby tu obdivovali jeho slavné pláže, ale aby se podrobili intenzivnímu režimu na bázi muay thai, tedy thajského boxu a dalších bojových umění.
    Někteří zanechají všeho, aby tu strávili týdny a někdy i měsíce a vyhráli svou bitvu proti kilogramům. Jiní říkají, že sní o dráze profesionálů.
    Když lékaři šestadvacetiletého Jordana Hendersona varovali, že mu jeho 184 kilogramů ohrožuje srdce, opustil Londýn a náročnou práci.
    Po měsíci v jednom z táborů na Pchúketu ztratil 20 kilogramů. "Nikdy dříve se mi nepodařilo za tak krátkou dobu o tolik zhubnout," raduje se a vysvětluje, že jeho úspěch je výsledkem koncentrace na jedinou věc: cvičit a shazovat kila. Začátky nebyly příjemné. "Bylo to strašné. Vedro, cvičení, bolesti a radikální změna režimu," vzpomíná. "Mohl jsem jíst grilované kuře, v páře vařenou zeleninu a celozrnnou rýži. Týdny jsem měl hlad," říká. Nevzdal se však.
    Do Thajska přijíždějí každoročně tisíce turistů, aby si tu vyzkoušeli muay thai, známý též jako "umění osmi končetin", protože se v něm kombinují údery pěstmi, lokty, nohama a koleny. Sektor zažívá rozkvět.
    Smíšená bojová umění, jako je thajský box, jsou sporty, které se ve světě nejvíce rozvíjejí, vysvětluje Will Elliot, ředitel tábora Tiger Muay Thai, kam každým měsícem nastupují stovky nových žáků. Platí se 100 dolarů (asi 1800 Kč) za týden.
    "Je nepochybně výstřední jezdit až na druhý konec světa. Cvičení je velmi intenzivní, ale stojí to za to. Když cvičíte dvakrát denně a ve spojení s dietním režimem, začne se vaše fyzička rychle zlepšovat," říká Will Elliot.
    Vynaložené úsilí se rozhodně vyplatilo devětadvacetiletému Jamesi Masonovi, prodavači ojetých vozů. Když před rokem a půl přijel do Thajska, vážil 200 kilogramů. Nyní už má jen polovinu.
    "Lékař mi řekl, že nezměním-li radikálně životní styl, do pěti let umřu. Když jsem přijel, ušel jsem sotva 200 metrů a už mě bolely záda. Musel jsem se posadit a nabrat dech," říká. Po třech měsících dostal infekci a málem přišel o nohu. Jakmile se však zotavil, začal s cvičením znovu.
    V táboře Tiger si dvacítka začátečníků z Austrálie, Egypta a Ruska opakuje pohyby před zrcadlem. "Jedna, dvě, uhněte, udeřte," křičí instruktor. Většina z nich chce jen zhubnout. "Dlouho běhají, protahují si svaly. Shazování váhy je snadné," podotýká instruktor Pchirop Čuajkajtum. Cvičení je mírné, aby se nezranili, ale trvá bez přerušení dvě a půl hodiny, dodává.
    A pravidla platí stejná pro všechny, i pro bohatého prince z Dubaje. "Přišel do skupiny pro začátečníky. Uhodil jsem ho holí a on mi řekl, že je z královské rodiny. Ale ať jste stavební dělník nebo člen královské rodiny, když cvičíte box, jste si všichni rovni," zdůrazňuje instruktor.
    Rovni v potu, který jim kape z čela. Rovni v bolesti, která křiví tváře po stovce kliků uzavírajících cvičení.
    "Bolí to všude. Někdy člověk sotva může chodit. Ale jak se vrátíte na hotel, dáte si sprchu a ponoříte se do bazénu - takovému pocitu se nic nevyrovná!" prohlašuje Henderson.

 

zdroj: www.afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Cestování  

 » Zdraví  » Zdraví