Prodej dronů a létajících robotů roste o stovky procent - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Prodej dronů a létajících robotů roste o stovky procent

zdroj: digineff.cz

Praha | V Česku rychle roste zájem o drony, jejich prodej se letos v meziročním srovnání zvýšil až o stovky procent. Vyplývá to z vyjádření obchodníků v anketě ČTK. Malé bezpilotní letouny vybavené několika vrtulkami...

 

nejsou doménou speciálních jednotek armády či policie, ale staly se oblíbenou hračkou dětí i dospělých, říkají obchodníci.
    Internetový obchod Alza.cz zaznamenal dle mluvčí Denisy Dlabové silný zájem o nákup dronů, kvadrokoptér, hexakoptér a létajících robotů již v před loňskými Vánoci. Za první čtvrtletí letošního roku eviduje Alza meziroční nárůst nákupů tohoto zboží o 850 procent.
    Růst zájmu o drony připisuje firma především popularizaci těchto zařízení a jejich rostoucí cenové dostupnosti. Létající roboti se dají pořídit za méně než tisíc korun. Naproti tomu například profesionální multikoptéry stojí i několik desítek tisíc Kč. Podle Dlabové se nejvíce prodávají kvadrokoptéry s autopilotem a GPS navigací určené pro rekreační poletování, natáčení videí i focení z ptačí perspektivy.
    "První modely jsme nabídli zákazníkům koncem února a od té doby rozšiřujeme sortiment jak samotných přístrojů, dronů, tak nutného příslušenství, baterií, náhradních vrtulí a dalších dílů," uvedla ředitelka společnosti Kasa.cz Andrea Čižmářová. Největší zájem je podle ní o drony v cenové kategorii mezi 12.000 a 17.000 korun, které jsou už poměrně dobře vybavené. "Levnější drony kupují rodiče jako hračku svým dětem," dodala.
    Dražší modely jsou vybaveny špičkovými přístroji na záznam obrazu, umí přijímat GPS signál a mají čidla, s jichž pomocí se vyhnou překážkám. Drony pro komerční využití lze v Česku provozovat pouze s licencí, kterou vydává Úřad pro civilní letectví. Pro jejich provoz platí přísná pravidla.
    "V případě, že řídíme "model letadla", tedy v rámci leteckých předpisů letadlo, které se používá pouze pro rekreační účely, má hmotnost pod 20 kg a během řízení pilot udržuje vizuální kontakt s řízeným letadlem, nemusí uživatel průkaz vlastnit," uvedla Dlabová. Obecně podle ní platí, že létající robot nesmí nikoho ohrožovat, létat může maximálně do výše 100 metrů a do vzdálenosti 50 metrů od jiné osoby. Letoun nesmí také snímat soukromí osob bez jejich přímého souhlasu. Podá-li filmovaná či focená osoba stížnost, hrozí majiteli dronu pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů.
    Praktické využití dronů je podle odborníků pestré. Lze je používat například při kontrole prostor zasažených požárem či zamořených nebezpečnou látkou. Američtí zemědělci s pomocí dronů kontrolují kvalitu obilí na polích a práškují. Drony pomáhají také při kontrole rozsáhlých ploch solárních elektráren.
    V některých zemích policie drony používá k mapování situace na místě dopravních nehod. Také televizní stanice stále častěji s pomocí dronů pořizují letecké záběry pro své zpravodajské pořady.
    Experti upozorňují, že při používání dronů je na místě opatrnost, protože bezpilotní letoun váží několik kilogramů a pohybuje se ve značné výšce. Při pádu tak může zranit osoby a napáchat škody na majetku. Zvýšit bezpečnost by mohl nový padákový záchranný systém pro drony, který vyvinul tým expertů z Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně a spolupracujících firem.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  

 

 

Další informace: