Registr přestupků půl roku po spuštění zapsal přes 33 tisíc osob - Krimi - Český Metropol

Krimi

Registr přestupků půl roku po spuštění zapsal přes 33 tisíc osob

zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Praha | Centrální registr přestupků eviduje za dobu svého půlročního fungování již více než 37 tisíc přestupků, kterých se dopustilo přes 33 tisíc osob. Analýza dat tak ukazuje, že se v 5 % případů jedná o opakované...

 

páchání prohřešků jednou osobou. Původní záměr, tedy efektivní evidence recidivy, se daří plnit. Mezi nejčastější recidivisty patří ti, kteří se dopustí krádeže. 
Evidenční systém, který zapisuje veškerá provinění od rušení nočního klidu přes porušování veřejného pořádku až po krádeže či poškození cizího majetku, slouží oprávněným institucím jako je Policie ČR, obecní úřady nebo soudy, od 1. října loňského roku. 
Mezi nejčastěji evidované přestupky patří majetkové delikty. Registr eviduje téměř 15 tisíc případů, kterým dominují krádeže (13 126). Druhé místo pak drží prohřešky proti veřejnému pořádku (10 556), a to zejména poškození nebo neoprávněné zabrání veřejného prostranství (3 886) a znečištění veřejného prostranství například psími exkrementy (2 736). Přibývá také prohřešků na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi (7 318), například kouření na zakázaných místech jako jsou tramvajové či autobusové zastávky či neoprávněné přechovávání omamné nebo psychotropní látky. Čím dál častější jsou také prohřešky proti občanskému soužití (4 384), zejména případy hrubého chování či újmy na zdraví.  
Nejčastější sankcí za spáchané prohřešky je pak uložení pokuty do výše 500 korun.
Centrální evidence přestupků funguje na principu sdílení informací mezi státními institucemi a správními orgány a její výhodou je velmi nízká administrativní zátěž. Dalším důležitým aspektem je také rychlost získávání informací potřebných pro rozhodování správních orgánů a zejména odhalování recidivy. „Registr přestupků plní svůj původní záměr – odhalování recidivy – nad míru perfektně. Díky němu je možné postihovat závažnější přestupky přísněji,“ vysvětluje ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

36.3%

 

Ne

38.2%

 

Zlepšuje se to

25.6%