Šmejdů v Liberci ubylo, mají ale nové praktiky - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Šmejdů v Liberci ubylo, mají ale nové praktiky

zdroj: archiv Metropolu

Liberec | Znatelný úbytek organizátorů podvodných předváděcích akcí, tzv. šmejdů, eviduje za loňský rok liberecká Česká obchodní inspekce (ČOI). Mluvčí města Jana Kodymová uvedla, že jde o důsledek...

 

aktivního přístupu radnice, inspekce, Městské policie Liberec (MP) a organizací pečujících o seniory, jako je třeba Komunitní středisko Kontakt. Nekalé obchodní praktiky ale na druhou stranu stále dominují zhruba polovině kontrolovaných akcí.
„Nulová tolerance vůči šmejdům je pro nás dlouhodobým cílem, k němuž se propracujeme jen neustávající prevencí a represí, jimiž organizátorům podvodných akcí vezmeme chuť v Liberci působit. Na řadě konkrétních případů bylo loni vidět, že pořadatelé nechtěli riskovat problémy a raději akci sami zrušili, když viděli, že se o ně například strážníci městské policie aktivně zajímají,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.
Město začalo s ČOI a poskytovateli služeb seniorům spolupracovat loni v únoru, od poloviny roku se pak přidali i liberečtí strážníci městské policie. „Loni nám v rámci Libereckého kraje konání předváděcích akcí nahlásilo 15 subjektů, což je o 8 méně než za stejné období roku 2014. Přímo jsme se v Libereckém kraji zúčastnili 27 předváděcích prodejních akcí, v jejichž průběhu jsme zjistili v 19 případech nedostatky a následně zahájili správní řízení. Za nejzávažnější zjištění považujeme zejména používání zakázaných nekalých obchodních praktik přibližně v polovině případů, neúplné informace pro spotřebitele v pozvání, porušení informační povinnosti o cenách, chybné informace o spotřebitelských právech, tj. o možnosti odstoupit od smlouvy, vrátit zboží nebo jeho vady reklamovat,“ vylíčila ředitelka ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj Renata Linhartová.
ČOI má nově v pravomoci pro získání důkazů celé jednání šmejdů nahrávat, aniž by to dopředu věděli. Šmejdi už zároveň nesmějí vyžadovat žádné peníze za prodané zboží nejen při pořádání akce, ale ani do 7 dnů od uzavření kupní smlouvy. „Končí tak období, kdy prodejci odváželi seniory k bankomatům nebo k přepážkám bank za účelem vybrání často životních úspor, které jim senioři následně předali za nákup předražených hrnců, vysavačů a dalších výrobků,“ doplnila Renata Linhartová. Mezi nové taktiky šmejdů patří cílený sběr osobních dat, lákání seniorů po telefonu či SMS, zasílání osobních pozvánek, pronikání přímo do bytů seniorů, sliby výher, slev a výhod při otevření nového obchodu.

Zdroj: ČOI

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký  

 » Krimi