Pozor na lákavé inzeráty, jde o praní špinavých peněz - Krimi - Český Metropol

Krimi

Pozor na lákavé inzeráty, jde o praní špinavých peněz

Ikona

25. září 2009, 09.08 | PRAHA | V České republice se v poslední době rozmáhá nový způsob praní špinavých peněz. Upozornila na to protikorupční policie, kterou tento problém zaměstnává čím dál tím víc, píše ve svém pátečním vydání deník Právo. Vše mají na svědomí podvodníci, kteří tahají peníze z kont důvěřivců.

 

Většinou jde o Západoevropany, kteří si na internetu nedávají pozor při zadávání čísel účtů a hesel. K bezpečnému převedení ukradených peněz do jiné země však pachatelé potřebují prostředníka. A toho nacházejí pomocí inzerátů právě v České republice.

Nabízejí slušnou provizi pro toho, kdo jim poskytne vlastní účet pro příchozí platbu ze zahraničí, a částku pak přepošle do další země, třeba na Ukrajinu. Jenže zatímco na skutečného pachatele ruka zákona většinou nedosáhne a peníze nenávratně mizí, tento prostředník je pro policii snadnou kořistí.

Často si ani neuvědomují, že porušili zákon. Svým přivýdělkem se totiž dopustili trestného činu podílnictví nebo legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy ve skutečnosti se podílí na praní špinavých peněz. Za to mohou dostat 2 roky vězení nebo také 8 let, pokud je převáděná částka vysoká.

Tématické zařazení:

 » Krimi