SkyEurope jsou podezřelé z bankrotového podvodu - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

SkyEurope jsou podezřelé z bankrotového podvodu

Ikona

18. září 2009, 19.18 | BRATISLAVA | Slovenská advokátní kancelář Bizoň&Partners podala na začátku měsíce oznámení slovenské Generální prokuratuře, ve kterém tvrdí, že v případě krachu letecké společnosti SkyEurope byl spáchán bankrotový podvod. Informaci v pátek přinesl slovenský zpravodajský server Sme.

 

Manažeři SkyEurope se tak zřejmě budou muset zpovídat z toho, jak je možné že o konci aerolinek nevěděli ještě před tím, než požádali soud o ochranu před věřiteli při procesu restrukturalizace a před vyhlášením následného konkurzu. Právníci z Bratislavy se domnívají, že byl spáchán podvod a snaží se získat kontakty na věřitele aerolinek.

Právnická kancelář Bizoň&Partners k věřitelům také patří. V čase, kdy aerolinky zkrachovaly a za hranicemi nechaly řadu klientů, měla i ona v zahraničí své zaměstnance. Přepravce jim pak sdělil, že se musí sami a na vlastní náklady dopravit domů. „Považovali jsme tento postup za neslušný a arogantní, tak nezodpovědně se zachovat ke svým zákazníkům v zahraničí,“ prohlásil pro Sme Juraj Bizoň, zakladatel Bizoň&Partners.

Podle Bizoně bylo na jednání aerolinek velmi zvláštní například to, že prodávaly letenky na termíny po 21. září, kdy se měla konat schůze věřitelů podniku. Jen ta pak může rozhodovat o dlouhodobé strategii firmy v úpadku.

Podnik měl také do 31. května letošního roku státu předložit ověřenou účetní uzávěrku loňského roku. Podle Bizoně vyplývá z vyjádření zástupců auditorské firmy KPMG a šéfa aerolinek Nicka Manoudakise to, že SkyEurope toto datum buď nesplnilo, či uzávěrku odevzdalo s negativním stanoviskem auditorů. „Chtěl bych zjistit, jaké materiály předložily, když jim nebyla odňata licence a mohly vykonávat i přes toto leteckou přepravu dál,“ uzavřel právník.

Aerolinky SkyEurope jsou v konkurzním řízení. Bankrot vyhlásily k 1. září letošního roku. Ještě před tím však podnikaly v režimu ochrany před věřiteli a snažily se restrukturalizovat společnost, což se jim nepovedlo. Ve čtvrtek se k jejich problémům přidal další. Maďarský antimonopolní úřad jim udělil pokutu 10 milionů forintů (asi 936 tisíc korun) za klamání spotřebitele.

Tématické zařazení:

 » Krimi