Nový způsob útoku na pražské bankomaty překvapil i zkušené kriminalisty - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Nový způsob útoku na pražské bankomaty překvapil i zkušené kriminalisty

Ikona

14. září 2009, 17.36 | PRAHA | Zbrusu nový trik, jak připravit majitele platebních karet o značnou část svých úspor, odhalili pražští kriminalisté. Jedná se o mimořádně nebezpečný způsob přenosu dat pachatelům přímo do jejich mobilních telefonů, informoval nás v pondělí Michal Ihnát, vedoucí problematiky padělání.

 

Pricip krádeže spočívá ve výměně ovládacího číselného panelu, kterou ale podle policie běžný držitel platební karty nemá nejmenší šanci rozeznat. "Falzifikát ovládacího panelu překrývá originál s naprostou přesností. Volená čísla PIN kódu se rovněž kopírují do záznamového zařízení, zabudovaném v padělaném krytu," popisoval Ihnát. Podle kriminalisty je pak k následnému smutku majitele platební karty jen malý krůček. "Odcizená data záznamové zařízení vyšle do mobilního telefonu pachatele, který nerušen kdesi v zahraničí ihned zpracuje a za mimořádně krátkou chvíli vyplení účty mnoha lidí," upřesnil šéf problematiky padělání.

Podle policie jistý způsob obrany přece jen existuje. "Majitel karty by měl především věnovat maximální pozornost otvoru, do kterého v bankomatu kartu vkládá. To je vlastně první a nejdůležitější část pasti, do které se méně vnímavý uživatel může chytit," líčil nadále kriminalista. Podle policie jsou v ČR tři typy bankomatů, z nichž pouze jeden je vybaven světelnými diodami otvoru pro vložení karty. "Uživatel by proto měl vybírat peníze jen z typu bankomatu, který dobře zná," řekl Ihnát. Další vizuální kontrolu přitom nabízí sám bankomat, kdy jeho obrazovka ilustruje přesnou a skutečnou podobu ovládacích panelů.

Pražský odbor problematiky padělání je tak v pohotovosti, i když v poslední době odhalil již čtyři případy masivního zneužití bankomatů. "Přitom se tak neděje v okrajových čtvrtích metropole, ale zatím pouze přímo v pobočkách nejmenovaných bankovních institucí. Troufalost těchto pachatelů, kdy jsou pobočky pod neustálým dohledem bezpečnostních kamer, je až obdivuhodná," glosoval šéf odboru.

Podle Michala Ihnáta se tak s největší pravděpodobností jedná o organizovanou skupinu osob, plníci své role ve hře, jak okrást co nejvíce lidí. "Podle dostupných informací byly nelegální výběry peněz realizovány například v Německu, Polsku, Slovensku a Maďarsku. Jedná se řádově o stovky tisíc korun," řekl kriminalista. Zda je to hodně nebo málo není natolik podstatné jako fakt, že nelegální výběry jsou v drtivé většině uskutečňovány pouze o víkendu.

Vysvětlení je podle kriminalistů prosté - pachatel využívá dny, kdy bankovní úředník není v práci, tudíž transakce a finanční režim platebních karet nebude mít pod kontrolou dříve než v pondělí. "Teprve potom platební kartu zablokuje, avšak mezitím může dojít k mnoha výběrům, aniž by to skutečný majitel karty vůbec tušil," poodkryl způsob "bezva finty" organizované skupiny pachatelů.

Kriminalisté soudí, že právě výběry v zahraničí pachatelům nečiní žádný problém, zhotovení falešných karet s odcizenými daty totiž nevyžaduje zásadní a rozhodující překážku. Tou je pouze výroba čipové karty, kterou české bankovní domy své klienty vybavují. Právě v zahraničí tamní finanční instituce čipové karty svým klientům zatím neposkytují.

Tématické zařazení:

 » Krimi  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření